Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Jak szybko otrzyma się pieniądze?

Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Jak szybko otrzyma się pieniądze?

27.08.2023 (19:32) Katarzyna Zuba Komentuj teraz!

Otrzymanie kredytu gotówkowego nie wymaga dopełniania skomplikowanych formalności. W wielu bankach zaciągniesz go nawet całkowicie online i bez dostarczania dokumentów dochodowych. Nie oznacza to jednak, że taki kredyt zawsze dostaniesz od ręki. Sprawdź, ile się czeka na kredyt gotówkowy i od czego zależy czas oczekiwania na decyzję kredytową oraz na wypłatę środków.

Pomimo wzrostu stóp procentowych kredyty gotówkowe cieszą się wciąż ogromnym zainteresowaniem. Dzięki nim można bowiem pożyczyć na podstawie prostych formalności środki w kwocie nawet do 150-200 tys. zł. Za pomocą kredytu gotówkowego można też sfinansować niemal każdy wydatek np. remont mieszkania, zakup sprzętu do domu, studia podyplomowe, czy też wymarzone wakacje.

Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt gotówkowy?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile się czeka na kredyt gotówkowy, warto wyjaśnić, jak wygląda procedura ubiegania się o niego. W dużej mierze od tego bowiem zależy, kiedy można faktycznie liczyć na pieniądze. Ze względu na to, że jest to najprostszy rodzaj kredytu, zazwyczaj cały proces jego zaciągania składa się tylko z czterech etapów:

 1. Złożenia wniosku kredytowego.
 2. Oczekiwania na decyzję kredytową.
 3. Podpisania umowy o kredyt gotówkowy.
 4. Wypłaty środków.

Samo złożenie wniosku zajmuje zwykle kilka lub kilkanaście minut i to zarówno w placówce, jak i online. Z kolei jego rozpatrywanie przez bank może trwać albo kilka minut, albo nawet kilka dni.

Aby podjąć decyzję o udzieleniu kredytu gotówkowego, bank musi bowiem zweryfikować zdolność kredytową klienta, a więc przeanalizować jego dochody i zobowiązania, czy też sprawdzić historię kredytową w BIK. Jeśli taką analizę przeprowadza bankowy system informatyczny, decyzja może być podjęta błyskawicznie, nawet w ciągu kilku chwil. W przypadku natomiast, gdy zajmuje się tym człowiek (analityk bankowy), weryfikacja wniosku może trwać o wiele dłużej.

Jeśli bank wyda pozytywną decyzję kredytową, klient może już podpisać umowę o kredyt gotówkowy. W niektórych bankach można to zrobić w sposób zdalny, w innych należy w tym celu udać się do placówki. Po zawarciu umowy środki z tytułu kredytu zazwyczaj są przelewane przez bank od razu na wskazany przez klienta numer rachunku bankowego.

Od czego zależy, ile się czeka na kredyt gotówkowy?

To, ile się czeka na kredyt gotówkowy, zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich wyjaśniamy poniżej.

Wnioskowana kwota kredytu

Przy niższych sumach banki zwykle stosują automatyczną weryfikację wniosków, co przyśpiesza wydanie decyzji kredytowej. Przy wyższych kwotach zobowiązania weryfikacja musi natomiast odbyć się „ręcznie”. Czas jej dokonania zależy więc np. od dyspozycyjności analityka oraz liczby rozpatrywanych przez niego wniosków.

Sposób weryfikacji dochodów

Najszybciej kredyt gotówkowy można otrzymać, jeśli bank potwierdza dochody wyłącznie na podstawie oświadczenia klienta o ich wysokości oraz historii rachunku bankowego. Taka ścieżka jest jednak dostępna głównie dla osób, które prowadzą konto osobiste w danym banku i od dłuższego czasu otrzymują na niego wynagrodzenie. Klienci zewnętrzni natomiast zwykle muszą dostarczyć dokumenty potwierdzające dochody.

Liczba dokumentów podlegających weryfikacji

Do wniosku o kredyt gotówkowy potrzebne są głównie dokumenty potwierdzające dochody. Sama konieczność ich dostarczenia może jednak wydłużyć czas oczekiwania na kredyt, ponieważ czasochłonne może być zdobycie np. zaświadczenia od pracodawcy.

Zauważ też, że weryfikacja zaświadczenia o zarobkach pracownika zatrudnionego na etacie będzie zawsze prostsza i szybsza, niż przeanalizowanie całej listy dokumentów dostarczonych przez klienta utrzymującego się z własnej działalności gospodarczej, czy z licznych umów zlecenia i o dzieło.

Termin złożenia wniosku

Banki pracują wyłącznie w dni robocze i tylko w określonych godzinach. Jeśli więc złożysz wniosek o kredyt gotówkowy w piątek późnym popołudniem, to spodziewaj się, że bank zajmie się nim dopiero w poniedziałek. Podobnie czas oczekiwania na decyzję kredytową może się wydłużyć w okresie wakacyjnym czy świątecznym, gdy wielu pracowników banków bierze urlopy.

Warto też wiedzieć, że wnioski kredytowe złożone online nie zawsze są szybciej rozpatrywane niż te złożone w oddziale. Jednak wnioskowanie o kredyt gotówkowy w placówce siłą rzeczy wydłuża cały proces, bo wiąże się choćby z dotarciem do oddziału, czy też z koniecznością odstania niekiedy w długiej kolejce do okienka.

Dowiedz się, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy w praktyce?

Tylko niektóre banki informują na swoich stronach internetowych, ile się czeka u nich na kredyt gotówkowy. Zazwyczaj jednak cała procedura zaciągnięcia zobowiązania trwa od 1 do 7 dni.

Czas oczekiwania na decyzję kredytową

Na decyzję o udzieleniu kredytu gotówkowego trzeba zwykle czekać od kilku minut do góra kilku dni. O przyznaniu kredytu klienci zazwyczaj jednak dowiadują się jeszcze w tym samym dniu, w którym złożyli kompletny wniosek kredytowy. Poniżej przedstawiamy informacje, jak szybko decyzję kredytową podejmują wybrane banki:

 • BNP Paribas – najczęściej w tym samym dniu,
 • mBank – nawet w ciągu 30 sekund, jeśli wniosek o kredyt gotówkowy złoży obecny klient banku,
 • Credit Agricole – nawet w ciągu 10 minut podczas rozmowy z doradcą,
 • PKO BP – zazwyczaj w tym samym dniu,
 • Alior Bank – w tym samym dniu lub w kolejnym dniu roboczym,
 • Pekao – w ciągu kilku minut, jeśli wniosek składa obecny klient w bankowości elektronicznej, w pozostałych przypadkach czas oczekiwania może być dłuższy,
 • Santander Bank Polska – nawet w tym samym dniu i w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych.

Santander Bank Polska – nawet w tym samym dniu i w ciągu maksymalnie kilku dni roboczych.

Czas oczekiwania na wypłatę środków

Banki dzisiaj zazwyczaj przelewają środki z tytułu kredytu gotówkowego od razu po zawarciu umowy kredytowej z klientem. To kiedy wpłyną Ci one na konto, zależy więc od tego, gdzie prowadzisz konto osobiste i kiedy dokładnie bank zleci przelew.


Jeśli masz rachunek w tej samej instytucji, pieniądze pojawią się na koncie w ciągu kilku minut. W pozostałych przypadkach czas oczekiwania na wpływ środków będzie uzależniony od godzin sesji Elixir. Warto więc tu pamiętać, że jeśli kredytodawca zleci przelew na rachunek prowadzony przez Ciebie w innym banku w piątek wieczorem, możesz go otrzymać dopiero w poniedziałek.

Jak przyśpieszyć otrzymanie kredytu gotówkowego?

Wiesz już, ile się czeka na kredyt gotówkowy i że na jego otrzymanie możesz liczyć w ciągu maksymalnie kilku dni. A czy da się jakoś przyśpieszyć procedurę jego udzielenia? Tak, istnieją na to pewne sposoby:

 • od razu złóż kompletny wniosek, ze wszystkimi wymaganymi dokumentami,
 • ubiegaj się o kredyt gotówkowy w banku, w którym prowadzisz konto, bo będzie to z dużym prawdopodobieństwem kredyt na oświadczenie, niewymagający dostarczania dokumentów dochodowych,
 • skorzystaj z dedykowanej oferty kredytu, widniejącej w bankowości elektronicznej,
 • wybierz ofertę banku deklarującego szybkie podjęcie decyzji kredytowej.

Pamiętaj również, że aby w ogóle otrzymać kredyt gotówkowy, musisz spełniać określone warunki. Przed złożeniem wniosku warto więc sprawdzić m.in. swoją zdolność kredytową oraz jakie źródła dochodów akceptuje dany bank. Spełniając wszystkie wymogi kredytodawcy, zwiększysz szanse na jego szybkie otrzymanie.

Komentarze (0)