Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego. Jak zawiesić spłaty?

Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego. Jak zawiesić spłaty?

13.11.2023 (19:52) Katarzyna Zuba Komentuj teraz!

Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego to opcja, która pozwoli Ci przez pewien czas odpocząć od regulowania rat. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, należy złożyć wniosek i zwykle można to zrobić w bankowości elektronicznej. Sprawdź, na czym polega takie zawieszenie kredytu i jak w praktyce możesz go zawiesić w wybranych bankach.

Na etapie wnioskowania o kredyt gotówkowy warto dobrze przemyśleć wysokość jego rat. Przy napiętym budżecie lepiej wybrać dłuższy okres kredytowania, by takie raty były na możliwie jak najniższym poziomie. Dzięki temu będzie można je spokojnie regulować nawet w sytuacji, gdy nagle zwiększą się inne wydatki lub nastąpi obniżenie dochodów.

Zawieszenie spłaty kredytu – na czym polega to rozwiązanie?

Zawieszenie spłaty kredytu to rozwiązanie udostępniane przez banki, które pozwala kredytobiorcy na czasową przerwę w regulowaniu rat kredytowych. Takie rozwiązanie może mieć dwie formy:

  • wakacji kredytowych – zawieszeniu podlegają wówczas pełne raty kapitałowo-odsetkowe, które najczęściej trzeba potem uregulować w późniejszym terminie, co skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania;
  • karencji w spłacie kredytu – w okresie jej obowiązywania należy do banku wpłacać wyłącznie odsetki, natomiast kapitał doliczany jest zazwyczaj potem do pozostałych rat przewidzianych w harmonogramie.

Z możliwości zawieszenia spłaty kredytu korzystają najczęściej kredytobiorcy, którzy mają przejściowe kłopoty finansowe powodujące trudności z regulowaniem rat. Odroczenie w czasie spłaty jednej czy kliku rat za zgodą banku jest tutaj zdecydowanie lepszą opcją, niż po prostu zaprzestanie spłaty zobowiązania. W tym drugim przypadku kredytobiorca naraża się bowiem na szereg negatywnych konsekwencji m.in. naliczenie odsetek za opóźnienie, czy nawet postępowanie sądowe i komornicze.

Warto wiedzieć!

Zawieszenie spłaty kredytu jest tylko jednym ze sposobów na uporanie się z trudnościami w spłacie zobowiązania. Czasami warto rozważyć np. przeniesienie kredytu do innego banku, aby w ten sposób zmienić warunki jego spłaty na bardziej dostosowane do aktualnej sytuacji finansowej.

Czy banki godzą się na zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego?

Opcja zawieszenie spłaty kredytu zazwyczaj jest dostępna w przypadku kredytów hipotecznych, które są długoterminowe i mają dość wysokie raty. W przypadku kredytów gotówkowych takie rozwiązanie wydaje się zbędne, bo zobowiązania te rzadko mają okresy spłaty dłuższe niż 4-5 lat i raty przekraczające tysiąc złotych.

Z tego też względu tylko kredytobiorcom „hipotecznym” przysługują ustawowe wakacje kredytowe, jakie rząd wprowadził w 2022 r. w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Niestety to właśnie przez to rozwiązanie wiele banków odnotowało spore straty finansowe, co przełożyło się także na zmianę ich polityki kredytowej. Jednym z elementów takiej zmiany było ograniczenie dostępu do wakacji kredytowych dla osób spłacających kredyty konsumpcyjne.

W nowych umowach o kredyt gotówkowy rzadko więc są zagwarantowane umowne wakacje kredytowe „na żądanie”. Zwykle można się jednak o nie ubiegać w ramach wsparcia w spłacie kredytu, a więc głównie w sytuacji pogorszenia sytuacji finansowej.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Czy można zawiesić ratę kredytu gotówkowego?

Jak wygląda zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego w wybranych bankach?

Z zawieszenia spłaty kredytu gotówkowego skorzystasz dzisiaj w wielu bankach i w większości z nich na zbliżonych zasadach. Dla zobrazowania możliwości w tym zakresie przedstawiamy poniżej, jak one wyglądają w wybranych instytucjach.

Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego w ING Bank Śląski

W ING zawiesić możesz wyłącznie spłatę kapitału w racie (lub kilku ratach) w ramach restrukturyzacji pożyczki z powodu pogorszenia sytuacji finansowej. W tym celu wystarczy złożyć w Moim ING wniosek o zmianę warunków spłaty.

Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego w mBanku

W mBanku możesz wnioskować o odroczenie spłaty części kapitałowej raty kredytu gotówkowego w okresie od 1 do 3 miesięcy. Zrobisz to w bankowości elektronicznej w zakładce Pomoc. Po jej kliknięciu trzeba wybrać kolejno: Załatw swoje sprawy / Inna sprawa / Wsparcie w spłacie kredytów.

Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego w Santander Bank Polska

Bank umożliwia odroczenie spłaty całej jednej raty kapitałowo-odsetkowej. Wniosek o jej zawieszenie złożysz również zdalnie w bankowości Santander internet. Po zalogowaniu się wystarczy wybrać kolejno: Pulpit lub Twoje sprawy oraz Zmiana warunków spłaty.

Warto wspomnieć, że w bankowości elektronicznej można zwykle wnioskować także o inne rozwiązania pomagające w uporaniu się ze spłatą kredytu np. o wydłużenie okresu kredytowania, które pozwala trwale obniżyć raty. Jeśli interesuje Cię taka opcja, sprawdź, jak obliczyć nową ratę kredytu za pomocą prostego kalkulatora kredytu gotówkowego.

Jak zawiesić kredyt gotówkowy krok po kroku?

Zarówno możliwość, jak i sposób zawieszenia spłaty kredytu gotówkowego zależy od banku. Każda instytucja stosuje w tym zakresie swoje własne zasady. Nie są one bowiem w tym przypadku narzucone przez przepisy jak przy ustawowych wakacjach kredytowych dla kredytobiorców hipotecznych. Poniżej przedstawiamy jednak uniwersalną instrukcję, jak ubiegać się o zawieszenie kredytu gotówkowego krok po kroku.

Krok 1: Dowiedz się, czy możesz wnioskować o zawieszenie spłaty kredytu

W pierwszej kolejności sprawdź, czy w Twojej umowie kredytowej widnieją zapisy dotyczące możliwości zawieszenia spłaty kredytu. Jeśli nie, w kolejnym kroku zaloguj się do swojej bankowości elektronicznej i tam poszukaj opcji zawieszenia spłaty kredytu. Może być ona dostępna albo w szczegółach kredytu, albo w osobnej zakładce o nazwie Wnioski, Moje sprawy itp. Możesz też po prostu skontaktować się z bankiem np. dzwoniąc na jego infolinię i zapytać konsultanta, czy możesz zawiesić spłatę swojego kredytu.

Krok 2: Sprawdź, czy spełniasz warunki zawieszenia kredytu

Jest to dość istotne, ponieważ poszczególne banki zwykle określają warunki, jakie trzeba spełnić, by móc zawiesić kredyt. Najczęściej takie zawieszenie jest możliwe, jeżeli:

  • kredytobiorca nie ma żadnych zaległości w spłacie zobowiązania,
  • wnioskuje się o zawieszenie raty, której termin wymagalności jeszcze nie minął,
  • kredyt został już częściowo spłacony, czyli np. minęło 6 lub 12 miesięcy od zawarcia umowy kredytowej.

Krok 3: Złóż wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w sposób wymagany przez bank

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu można zwykle złożyć w bankowości elektronicznej, na infolinii lub po prostu w oddziale. Pamiętaj, że w niektórych bankach na jego rozpatrzenie trzeba czekać nawet 30 dni. Pozytywna decyzja może też oznaczać konieczność podpisania aneksu do umowy kredytowej. I tutaj również w zależności od banku zrobisz to albo w bankowości elektronicznej, albo w placówce.

Komentarze (0)