Czy można wziąć kredyt gotówkowy pod hipotekę?

Czy można wziąć kredyt gotówkowy pod hipotekę?

29.08.2023 (18:35) Katarzyna Zuba Komentuj teraz!

Kredyt gotówkowy ma tę zaletę, że można nim sfinansować dowolne wydatki. Przewagą kredytu hipotecznego jest natomiast niższe oprocentowanie i możliwość pożyczenia znacznie wyższej sumy pieniędzy. Pojawia się więc pytanie, czy istnieje kredyt łączący obie te zalety, czyli kredyt gotówkowy pod hipotekę? Tak, choć nosi on nieco inną nazwę i poniżej wyjaśnimy, na czym on polega.

Banki proponują głównie dwa rodzaje kredytów: kredyty gotówkowe i hipoteczne. Wśród nich znaleźć też można ich różne warianty np. kredyty konsolidacyjne. Próżno natomiast w ofertach banków szukać produktu o nazwie kredyt gotówkowy pod hipotekę. Istnieje natomiast coś takiego jak pożyczka hipoteczna, która w potocznym rozumieniu jest niczym innym jak kredytem na dowolny cel pod zastaw mieszkania.

Kredyt gotówkowy a hipoteczny – czym się różnią?

Kredyt gotówkowy pod hipotekę już z samej nazwy powinien łączyć w sobie pewne cechy kredytu gotówkowego oraz hipotecznego. Warto więc na początku wyjaśnić, czym wyróżniają się te dwa rodzaje kredytów bankowych.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest kredytem udzielanym na dowolny cel. Uzyskane dzięki niemu środki można więc wydać w swobodny sposób, a bank nie będzie tego kontrolował.

Kwota kredytu gotówkowego może wynieść od 500 do 150-200 tys. zł w zależności od banku. Jego spłatę można natomiast rozłożyć na maksymalnie 10 lat.

Istotną cechą kredytu gotówkowego jest to, że jest on udzielany bez zabezpieczeń majątkowych i głównie na podstawie dokumentów dochodowych. Dzięki temu procedura jego zaciągania jest prosta i pozwala dość szybko uzyskać finansowanie.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest z kolei kredytem udzielanym pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości (stąd jego nazwa). W związku z tym można go zaciągnąć na bardzo wysoką kwotę, a jego spłatę rozłożyć nawet na 35 lat.

Proces ubiegania się o taki kredyt jest bardziej skomplikowany, ponieważ przed jego udzieleniem bank musi sprawdzić nie tylko zdolność kredytową klienta, ale też samą nieruchomość.

Standardowy kredyt hipoteczny zaciąga się też na konkretny cel, który należy wskazać we wniosku kredytowym. Takim celem może być m.in. zakup mieszkania lub budowa domu i wówczas zabezpieczeniem jest właśnie kupowana lub budowana nieruchomość.

Dowiedz się więcej: Kredyt gotówkowy na mieszkanie: czy to ma sens?

Kredyt gotówkowy pod hipotekę – czy to możliwe?

W ofertach banków nie ma czegoś takiego jak kredyt gotówkowy pod hipotekę. Jest albo kredyt gotówkowy, albo hipoteczny. Jest jednak także tzw. pożyczka hipoteczna, która jest niczym innym jak pożyczką pod zastaw nieruchomości. Łączy ona w sobie niektóre cechy obu poprzednich produktów, ponieważ:

 • można ją zaciągnąć na dowolny cel i nie trzeba go wskazywać we wniosku kredytowym,
 • jej zabezpieczeniem jest nieruchomość należąca już do kredytobiorcy lub osoby trzeciej, która się na to zgodzi,
 • kwota kredytu może wynieść nawet do 60-70% wartości nieruchomości,
 • spłatę zobowiązania można rozłożyć na okres do 20-25 lat.

Ze względu na formę zabezpieczenia banki umieszczają ofertę pożyczki hipotecznej w katalogu kredytów hipotecznych. Należy więc pamiętać, że nie jest to kredyt gotówkowy. Z produktem tym pożyczka hipoteczna ma jednak dość istotną wspólną cechę – można ją także zaciągnąć na dowolny cel. Wszystkie pozostałe kredyty hipoteczne mają bowiem charakter celowy i konsumenci mogą nimi sfinansować wyłącznie inwestycje związane z nieruchomościami.

Jakie są warunki wzięcia kredytu gotówkowego pod hipotekę?

Podstawowym warunkiem otrzymania pożyczki hipotecznej jest posiadanie nieruchomości, na której bank będzie mógł ustanowić zabezpieczenie w postaci hipoteki. Powinna być to nieruchomość należąca do pożyczkobiorcy, albo opcjonalnie do osoby trzeciej, która zgodzi się na takie rozwiązanie. Taką nieruchomością może być:

 • mieszkanie,
 • dom jednorodzinny,
 • grunt przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową.

Nieruchomość powinna mieć założoną księgę wieczystą, być wolna od długów i innych obciążeń oraz mieć uregulowany stan prawny. To nie wszystko, ponieważ do otrzymania pożyczki pewne warunki musi spełnić też sam pożyczkobiorca. Banki wymagają, aby był on osobą pełnoletnią, która uzyskuje stałe dochody i ma zdolność kredytową.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt.

Jak ubiegać się o pożyczkę hipoteczną?

Chcąc zaciągnąć pożyczkę na dowolny cel pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości, należy w pierwszej kolejności znaleźć odpowiednią ofertę. Poszczególne banki proponują ją bowiem na różnych warunkach m.in. pod względem kosztów kredytowania, a także maksymalnej kwoty, jaką można pożyczyć.
Same formalności związane z ubieganiem się o finansowanie sprowadzają się do złożenia wniosku oraz dołączenia do niego takich dokumentów jak:

 • zaświadczenia o zarobkach – lub innego dokumentu potwierdzającego dochody wymaganego przez bank,
 • wyceny nieruchomości – operat szacunkowy powinien wykonać rzeczoznawca majątkowy według wytycznych banku,
 • inne dokumenty dotyczące nieruchomości np. odpis księgi wieczystej, akt notarialny nabycia własności itp.

Jeśli bank rozpatrzy wniosek pozytywnie, należy podpisać umowę pożyczki oraz dopełnić pewnych formalności związanych z ustanowieniem zabezpieczenia. Pożyczkobiorca musi bowiem złożyć wniosek do sądu o wpis hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości na rzecz banku, a także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości. Potem bank może już wypłacić pieniądze, a więc np. przelać je na konto bankowe pożyczkobiorcy.

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy pod hipotekę?

Kredyt gotówkowy pod hipotekę, a właściwie pożyczka hipoteczna, jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które:

 • posiadają własną nieruchomość,
 • potrzebują dużej kwoty pieniędzy, niedostępnej w ramach kredytu gotówkowego,
 • chcą spłacać zobowiązanie nawet przez 15-20 lat, aby mieć niskie raty,
 • nie chcą wyjawiać w banku celu kredytowania i tłumaczyć się z wydatkowanych pieniędzy,
 • chcą zaciągnąć zobowiązanie na korzystnych warunkach finansowych – koszt pożyczki hipotecznej jest niższy niż kredytu gotówkowego, ale wyższy niż kredytu hipotecznego.

Z pożyczki hipotecznej zazwyczaj korzystają osoby, które potrzebują bardzo wysokiej kwoty pieniędzy na dowolny cel np. 200 tys. zł lub więcej. Zwykły kredyt gotówkowy nie zawsze jest w takiej kwocie dostępny, albo wymaga o większej zdolności kredytowej ze względu na wyższe koszty kredytowe i krótszy okres spłaty.

Wiele osób sięga też po to rozwiązanie, jeśli chce sfinansować wydatki, na które banki nie udzielają zwykłych kredytów hipotecznych. Przykładem może być zakup samego garażu, działki nieprzeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową, czy też mebli i sprzętu RTV do nowego domu. Na pokrycie takich wydatków idealny wydaje się właśnie kredyt gotówkowy pod hipotekę, czyli po prostu pożyczka hipoteczna na dowolny cel.

Komentarze (0)