Kredyt na oświadczenie: na czym polega kredyt bez zaświadczeń?

Kredyt na oświadczenie: na czym polega kredyt bez zaświadczeń?

08.04.2021 (15:51) Paweł Łaniewski Komentuj teraz!

Uzyskanie kredytu gotówkowego bardzo często jest stosunkowo prostym i szybkim procesem. Kredyt na oświadczenie o dochodach cieszy się w związku z tym sporą popularnością. Warto dowiedzieć się jednak, na czym polega i jak będzie wyglądała cała procedura.

Z perspektywy kredytobiorcy liczą się nie tylko koszty, z jakimi będzie wiązał się kredyt. Olbrzymią rolę odgrywa również stopień skomplikowania procedury poprzedzającej jego uzyskanie. Od niej zależy także w wielu przypadkach to, czy w ogóle klientowi uda się uzyskać wsparcie na określonych zasadach. Wielu osobom zależy przy tym na tym, aby uzyskać kredyt bez zaświadczenia o dochodach. Może to wynikać z kilku powodów. Niektóre osoby mogłyby nie uzyskać zobowiązania ze względu na brak stałego źródła dochodu, co może uniemożliwić uzyskanie kredytu. W niektórych przypadkach jednak źródło dochodu może nie być akceptowane przez instytucję. Przede wszystkim jednak kredyt na oświadczenie pozwala znacznie skrócić niezbędną procedurę i uzyskać pieniądze zdecydowanie szybciej. W związku z tym to często poszukiwany produkt, który uda się znaleźć bez zbędnych problemów.

Czego może oczekiwać bank przy kredycie gotówkowym?

Przed udzieleniem kredytu banki chcą bliżej przyjrzeć się sylwetce potencjalnego kredytobiorcy. Ocena zdolności kredytowej pozwala na określenie, czy będzie w stanie spłacić zobowiązanie na wskazanych we wniosku zasadach. Sama procedura różni się natomiast zarówno w zależności od wybranej instytucji, jak i przede wszystkim charakterystyki konkretnego produktu. Zależność jest przy tym w większości przypadków prosta: im wyższa kwota i im dłuższy okres spłaty, tym bardziej rozbudowana procedura niezbędna do dokonania oceny klienta. W związku z tym bank może oczekiwać od niego dostarczenia dokumentów poświadczających m.in. osiągane zarobki. Najczęściej przybiera to formę zaświadczenia o osiąganych dochodach, które powinien wystawić pracodawca przyszłego kredytobiorcy. Taki dokument umożliwia potwierdzenie faktycznej wysokości wpływów, jednak ma to oczywiste minusy z perspektywy klienta. Przede wszystkim zabiera czas i wydłuża całą procedurę. Poza tym wiąże się z pewnym dyskomfortem związanym z koniecznością informowania pracodawcy o zaciąganiu zobowiązania. Nie zawsze uzyskanie zaświadczenia będzie przy tym możliwe. Wówczas z pomocą przychodzą kredyty bez zaświadczeń o dochodach, które często przybierają formę kredytu na oświadczenia.

Kredyt na oświadczenie o dochodach: na czym polega?

W przypadku kredytu na oświadczenie o osiąganych dochodach zaświadczenie, które miałby wystawić pracodawca, zastępuje oświadczenie złożone przez samego klienta. Ten powinien zadeklarować więc wysokość osiąganych dochodów oraz formę zatrudnienia. Dzięki temu udaje się znacząco skrócić cały proces, a wizyta w dziale kadr nie jest już konieczna. Kredyt na oświadczenie o dochodach można uzyskać zwłaszcza w przypadku zobowiązań na niższą sumę i krótszy okres spłaty. Nieco inaczej procedura może prezentować się przy tym w przypadku osób, które posiadają rachunek osobisty w wybranej instytucji.

Weryfikacja wpływów na rachunek

Przy kredycie na oświadczenie instytucja może również oczekiwać dostarczenia np. dokumentu poświadczającego wpływy na rachunek za wybrany okres. Wyciąg z konta może stać się uzupełnieniem kredytu na oświadczenie. Dzięki niemu możliwe stanie się przy tym proste i szybkie zweryfikowanie faktycznych wpływów i wydatków, a więc również określenie zdolności kredytowej bez straty czasu i konieczności dzielenia się dokumentami, których uzyskanie jest bardziej pracochłonne.

Kredyt bez zaświadczeń jest możliwy

Dużą popularnością cieszą się również kredyty bez zaświadczeń o dochodach. W ich przypadku bank udziela środków na bazie podstawowej weryfikacji klienta. Często z takiej propozycji mogą skorzystać zwłaszcza dotychczasowi klienci instytucji, którzy współpracują z nią od dłuższego czasu. W ich przypadku cała procedura może być zdecydowanie prostsza. Należy się przy tym liczyć z tym, że kredyty gotówkowe tego typu zwykle wiążą się ze zdecydowanie niższymi kwotami oraz krótszymi okresami spłaty niż standardowe produkty, które zakładają przeprowadzenie bardziej rozbudowanej oceny zdolności kredytowej.

Kiedy warto pomyśleć o kredycie bez zaświadczeń?

Istnieje wiele sytuacji, w których kredyt na oświadczenie lub kredyt bez zaświadczeń o dochodach okażą się dobrym pomysłem. Dotyczy to m.in.:

  • Osób nieposiadających regularnego źródła dochodu,
  • Osób, których dochody nie są uwzględniane przez bank obliczający zdolność kredytową,
  • Klientów, którym zależy na tym, aby uzyskać środki jak najszybciej,
  • Kredytobiorców, którzy nie chcą informować pracodawcy o chęci zaciągnięcia zobowiązania.

Pożyczka bez zaświadczeń: łatwy dostęp do środków

Na rynku funkcjonują nie tylko kredyty bez zaświadczeń o dochodach. Warto przyjrzeć się również sektorowi pozabankowemu. Prywatne firmy pożyczkowe oferują łatwo dostępne pożyczki bez zaświadczeń. W wielu przypadkach finansowanie uda się uzyskać na podstawie krótkiej procedury, bazującej na weryfikacji tożsamości klienta. W praktyce, aby uzyskać pożyczkę bez zaświadczeń, często wystarczy przedstawić jedynie dowód osobisty, dane kontaktowe, w tym adres e-mail oraz wskazać numer konta, na który mają trafić środki. Cała procedura może trwać nawet kilkanaście minut, wobec czego to dobry sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki np. w przypadku osób, które nie posiadają stałego źródła dochodu albo nie jest ono akceptowane przez bank.

Komentarze (0)