Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego? Prosty wzór na jej obliczenie

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego? Prosty wzór na jej obliczenie

11.09.2023 (09:05) Katarzyna Zuba Komentuj teraz!

Planujesz wziąć kredyt gotówkowy i zastanawiasz się, ile wyniesie jego rata? Jej wysokość faktycznie jest ważna, ponieważ przez wiele miesięcy będziesz musiał wygospodarować na jej opłacenie odpowiednią ilość środków z domowego budżetu. Sprawdź zatem, jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego za pomocą prostego wzoru.

Standardowo kredyt gotówkowy trzeba spłacać w comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Przy tej samej kwocie pożyczki i tym samym terminie obowiązywania umowy wysokość raty w poszczególnych bankach jest jednak nieco inna ze względu na różne oprocentowanie. Wiedząc, jak obliczyć ratę kredytu, możesz zatem według tego parametru porównać oferty banków i wybrać tę o najniższych kosztach kredytowania.

Od czego zależy wysokość raty kredytu gotówkowego?

Zanim wyjaśnimy, jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego, warto sprecyzować, co się na nią składa oraz od czego zależy jej wysokość.

Każda miesięczna rata kredytu składa się z części kapitałowej i odsetkowej. W ramach części kapitałowej spłaca się stopniowo kwotę pożyczoną od banku. Część odsetkowa natomiast obejmuje odsetki, które są naliczane według określonej stopy oprocentowania i stanowią nic innego jak cenę pożyczenia pieniędzy z banku.

Kredyt gotówkowy dzieli się najczęściej na raty równe, czyli trzeba je regulować w tej samej kwocie co miesiąc. Zmienia się jednak wysokość ich części kapitałowej i odsetkowej. Ta pierwsza systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc, natomiast ta druga maleje.

A od czego zależy wysokość raty kredytu gotówkowego? Mają na nią wpływ głównie trzy czynniki:

 • kwota udzielonego kredytu – im jest ona wyższa, tym większa jest też rata,
 • okres spłaty zobowiązania – im jest on dłuższy dla danej kwoty kredytu, tym rata jest niższa,
 • całkowite koszty kredytu – im są one wyższe, tym większa jest rata dla tej samej kwoty kredytu i okresu kredytowania.

Choć odsetki wynikające z oprocentowania stanowią zwykle podstawowy koszt kredytu, nie zapominaj o innych opłatach. Dodatkowym kosztem zaciągnięcia zobowiązania może być bowiem także prowizja, czy też ubezpieczenie kredytu gotówkowego.

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, czyli jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego. Należy w tym celu wykorzystać specjalny wzór matematyczny. Przyda się do tego także kartka papieru oraz kalkulator.

Wzór na ratę kredytu gotówkowego

Jak już wspomnieliśmy wyżej, kredyt gotówkowy ma zazwyczaj raty równe, a nie malejące. Właśnie dlatego podajemy poniżej wzór na obliczenie raty kredytu gotówkowego spłacanego w ratach równych. Jest on następujący:

R = {N *(r / k) * [1+(r / k)]^n} / {[1+(r / k)]^n – 1}

Poszczególne symbole we wzorze oznaczają:
R – wysokość raty równej,
N – kwota udzielonego kredytu,
r – oprocentowanie kredytu w skali roku,
k – liczba rat płatnych w ciągu roku (przy ratach comiesięcznych k = 12),
n – liczba rat przewidzianych w harmonogramie
^ – znak potęgowania.
Obliczenia należy przeprowadzić poprzez wykonanie najpierw działań w nawiasach {}, a potem poprzez podzielenie pierwszego wyniku przez drugi.

Przykład, jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego

Poniżej prezentujemy przykład, jak obliczyć ratę kredytu o danej kwocie, znając oprocentowanie oraz okres spłaty zobowiązania z wykorzystaniem powyższego wzoru.
Parametry kredytu:

 • kwota kredytu (N) – 20 000 zł
 • oprocentowanie kredytu w skali roku (r) – 8%
 • liczba rat płatnych w ciągu roku (k) – 12,
 • liczba rat (n) – 24 (okres spłaty kredytu 2 lata).

Kolejność wykonywania obliczeń:
R = (20000 * (8% / 12) * (1 + (8% / 12))^24) / (((1 + (8% / 12))^24) – 1)
R = (20000 * 0,00667 * 1,0066724 / (1,00667)^24 – 1
R = 20000 * 0,00667 * 1,17298 / 1,17298 = 1
R = 20000 * 0,00667 * 1,17298 / 0,17298
R = 156,47 / 0,17298 = 904,55 zł
Rata kredytu gotówkowego w kwocie 20 tys. zł z okresem spłaty 24 miesiące i oprocentowaniem 8% w skali roku wyniesie zatem 904,55 zł.

Alternatywny sposób na obliczenie raty kredytu – prosty i szybki!

Obliczenie raty za pomocą powyższego wzoru nie jest trudne. Wymaga jedynie przestrzegania zasad kolejności wykonywania działań oraz posiadania kalkulatora z funkcją obliczania potęg o różnych wykładnikach. Jest też dość czasochłonne, dlatego warto wiedzieć, jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego w znacznie prostszy i szybszy sposób.

Najlepiej w tym celu skorzystać ze specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytu gotówkowego. Jest on dostępny online i całkowicie za darmo, a pozwala na szybkie obliczenie rat bez konieczności wykonywania żmudnych obliczeń według wzoru.

Jak działa kalkulator kredytu gotówkowego online?

Internetowy kalkulator kredytowy dla kredytu gotówkowego ma postać prostego formularza, który należy uzupełnić poprzez wpisanie takich danych liczbowych jak:

 • kwota zaciąganego kredytu,
 • okres spłaty zobowiązania w miesiącach lub latach,
 • wysokość oprocentowania nominalnego w skali roku.

Potem wystarczy kliknąć przycisk „Oblicz”, by kalkulator wyświetlił dokładną kwotę raty równej dla kredytu gotówkowego o podanych w formularzu parametrach. Najlepsze kalkulatory kredytowe obliczają od razu także inne ważne kwestie m.in.:

 • łączną kwotę odsetek,
 • całkowitą kwotę do spłaty,
 • wysokość części kapitałowej i odsetkowej każdej raty w harmonogramie spłat zobowiązania.

Gdzie znajdziesz takie proste narzędzie do obliczania rat kredytu? Na przykład na stronie Bankier Smart. Widniejący tam kalkulator kredytu gotówkowego oferuje wszystkie powyższe funkcje, a dodatkowo pozwala na zapoznanie się z aktualną ofertą kredytów gotówkowych w poszczególnych bankach. Dzięki temu możesz od razu sprawdzić, w którym z nich rata kredytu w danej kwocie i z określonym okresem spłaty będzie najniższa.

Dlaczego warto obliczyć ratę kredytu?

Wiesz już, jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego i że najprościej zrobisz to za pomocą specjalnego kalkulatora online. A dlaczego w ogóle warto przeprowadzić takie obliczenia z wykorzystaniem tego narzędzia? Z kilku powodów, ponieważ dzięki temu:

 • samodzielnie dopasujesz wysokość raty do swoich możliwości finansowych – np. w celu jej obniżenia wystarczy zmniejszyć kwotę zobowiązania lub wydłużyć okres jego spłaty;
 • dowiesz się, jak zmienia się wysokość raty w zależności od oprocentowania – parametr ten również możesz zmieniać w kalkulatorze;
 • poznasz całkowite koszty kredytu – w tym łączną sumę odsetek, RRSO oraz kwotę, jaką ostatecznie zapłacisz do banku z tytułu finansowania;
 • wybierzesz najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego – czyli np. z najmniejszą ratą.

Kalkulatory rat dostępne są też na stronach wielu banków. Warto z nich skorzystać głownie przed złożeniem wniosku. Zazwyczaj można bowiem dzięki nim obliczyć ratę kredytu gotówkowego w różnych wariantach cenowych np. w promocji, czy też z opcją dodatkowego ubezpieczenia.

Komentarze (0)