hapipozyczki.pl

1

%

RRSO

- mies.

Okres spłaty

- zł

Kwota pożyczki

supergrosz.pl

2

%

RRSO

- mies.

Okres spłaty

- zł

Kwota pożyczki

smartney.pl - oferta "Korzystna"

3

%

RRSO

- mies.

Okres spłaty

- zł

Kwota pożyczki

taktofinanse.pl

%

RRSO

- mies.

Okres spłaty

- zł

Kwota pożyczki

wonga.pl

%

RRSO

- mies.

Okres spłaty

- zł

Kwota pożyczki

loans4players.pl

%

RRSO

- mies.

Okres spłaty

- zł

Kwota pożyczki

Ocena porównania: 4.60 / 5 (1458 głosów)

Pożyczki na raty dzięki łatwej dostępności i przyjaznym warunków zdobyły olbrzymią popularność na naszym rynku. Ta forma uzyskania środków ma wiele niezaprzeczalnych zalet, najpierw należy dowiedzieć się jednak więcej na ich temat.

Segment pożyczek na raty jest bardzo rozbudowany, a w jego skład wchodzi wiele firm oferujących środki klientom, którzy często nie mogą liczyć na kredyt w banku. Na tym jednak nie kończy się lista ich zalet. W ten sposób można uzyskać zarówno drobny zastrzyk gotówki, jak i zdecydowanie większe wsparcie, które można przekazać na dowolny cel. Coraz częściej dostępne są również pożyczki online, które są dostępne w pełni przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu czy dostarczania dodatkowych dokumentów. Asortyment firm pożyczkowych jest bardzo rozbudowany, wiele zależy natomiast od dostosowania produktu do indywidualnych potrzeb i możliwości. Porównanie ze sobą poszczególnych opcji jest natomiast proste dzięki rankingom.

fot. only_kim | Shutterstock.com

Pożyczki na raty: czym są?

Mechanizm udzielania pożyczek jest stosunkowo prosty i doskonale znany niemal każdej osobie, która kiedykolwiek pożyczała coś od kogoś lub komuś. Reguluje go przy tym art. 720 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym

przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Kodeks cywilny, art. 720

W przypadku pożyczek pieniężnych, co oczywiste, zwrotowi podlega nie tylko sama kwota pożyczki, ale również dodatkowe koszty, w tym przede wszystkim oprocentowanie i inne stosowne opłaty.

Pożyczki na raty są udzielane przez prywatne firmy działające poza sektorem bankowy. Kwota pożyczki jest przy tym różna i zależy zarówno od polityki wybranej instytucji, jak i oceny klienta. Zazwyczaj w ten sposób można uzyskać kwoty od kilkuset nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Całkowity koszt pożyczki: co na niego wpływa?

Oferta firm pożyczkowych jest bardzo zróżnicowana. Dotyczy to zarówno maksymalnej kwoty, na jaką będą mogli liczyć pożyczkobiorcy, jak i warunki spłaty pożyczek ratalnych, w tym koszty, z jakimi będą się wiązać. Na całkowity koszt pożyczki wpływ będzie miało:

  • Oprocentowanie: to jeden z najważniejszych czynników, który będzie towarzyszył każdej pożyczce. Samo oprocentowanie nominalne, na które składa się stopa referencyjna oraz marża firmy pożyczkowej, to jednak nie wszystko. W wielu przypadkach jest jednym z mniej istotnych elementów składowych wpływających na całkowity koszt pożyczki.
  • Prowizje: firmy pożyczkowe w wielu przypadkach pobierają różnego typu prowizje, m.in. za udzielenie pożyczki, rozpatrzenie wniosku czy przygotowanie dokumentów. Bardzo często to istotna składowa, wpływająca na to, jak prezentuje się kwota do spłaty.
  • Inne opłaty: oprócz tego pożyczkobiorca może być zobowiązany do pokrycia innych opłat, a w niektórych przypadkach również do ich grona zaliczyć będzie trzeba ubezpieczenia, podobnie jak w przypadku kredytu zawieranego w banku.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO: podstawowa informacja

Oprocentowanie nominalne w przypadku pożyczek ratalnych nie zawsze odzwierciedla realne koszty pożyczki. Zdecydowanie bardziej miarodajna okaże się rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO. Przedstawia ona wszystkie wydatki dotyczące spłaty pożyczki w ujęciu rocznym. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania służy również do łatwego określania atrakcyjności wybranej oferty. Im jest niższa, tym bardziej korzystny produkt. Swoje działanie na tym wskaźniku opiera również ranking pożyczek ratalnych, który pozwala w łatwy sposób określić koszty pożyczki i porównać ze sobą ofertę poszczególnych firm pożyczkowych. Z jego poziomu łatwo przejść do złożenia wniosku. Gotówka może trafić na konto w ciągu nawet kilkunastu minut.

Pożyczki na raty: niezbędne dokumenty

Standardowe procedury przy kredycie konsumenckim są dosyć skomplikowane. Potencjalny kredytobiorca często musi dostarczać m.in. zaświadczenie o osiąganych dochodach, niezbędne do oceny zdolności kredytowej, a w wielu przypadkach lista niezbędnych dokumentów na tym wcale się nie kończy. Pożyczka na raty, w tym przede wszystkim pożyczki online, są pod tym względem zdecydowanie bardziej elastyczne. Podstawowym wymaganym dokumentem będzie dowód osobisty. W niektórych przypadkach konieczne może być dostarczenie nieco bardziej rozbudowanej listy dokumentów, np. oświadczeń o zarobkach. Proces jest jednak prosty i szybki.

Pożyczka na raty online: szybkie pieniądze przez Internet

Firmy pożyczkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Z ich oferty można korzystać zarówno w licznych, rozsianych po całym kraju punktach stacjonarnych, jak i przez Internet. Pożyczki na raty online zaskakują przede wszystkim błyskawicznym przetwarzaniem wniosków i minimum formalności. W większości przypadków, aby skorzystać z takiej pożyczki na raty, wystarczy zarejestrować się na stronie wybranej firmy pożyczkowej, a następnie dokonać złożenia wniosku. W nim wskazuje się najważniejsze informacje na temat zobowiązania, takie jak całkowita kwota pożyczki oraz okres spłaty. Należy także podać podstawowe dane dotyczące kredytobiorcy, wobec czego przyda się dowód osobisty. Po weryfikacji wniosku pożyczki online na raty środki trafią szybko na konto. Wiele pod tym względem zależy przede wszystkim od banku, z którego korzysta instytucja, oraz klient. Zazwyczaj znajdą się na rachunku w ciągu jednego dnia roboczego.

Pożyczka na raty i kredyt gotówkowy: czym się od siebie różnią?

W przekonaniu wielu osób pożyczka ratalna i kredyt gotówkowy to ta samo. Rzeczywiście: jest pomiędzy nimi wiele podobieństw, można jednak znaleźć również sporo różnic. Przede wszystkim pożyczka ratalna i kredyt mają taki sam cel – pozwalają na uzyskanie środków, które klient może spożytkować w dowolny sposób. Przed złożeniem wniosku należy również określić okres spłaty (okres kredytowania), a ta będzie odbywać się na wskazanych w umowie warunkach. W przypadku obu typów zobowiązań kluczową rolę odgrywa również roczna stopa oprocentowania RRSO. Dzięki niej w łatwy sposób porównasz ze sobą poszczególne oferty i wybierzesz tę, która ma najwięcej do zaoferowania. Coraz częściej zarówno pożyczki ratalne, jak i kredyty gotówkowe można również otrzymać przez Internet.

Podstawowa różnica polega jednak na instytucji, która udziela środków. Pożyczki pozabankowe są udzielane przez prywatne firmy. Kredyty gotówkowe natomiast mogą wydawać wyłącznie banki i kasy oszczędnościowo-kredytowe. Choć pozornie to tylko różnica formalna, przekłada się również na koszt pożyczki oraz procedurę niezbędną do jej udzielenia.

Pożyczka ratalna czy kredyt: co wybrać?

Osoby poszukujące dodatkowego źródła środków często zastanawiają się wobec tego, czy sięgnąć po pożyczkę na raty, czy lepszym rozwiązaniem okaże się kredyt gotówkowy. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników:

  • Ocena zdolności kredytowej: obowiązek przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej jest nakładany na kredytodawców przez nadzorujące ich instytucje finansowe. W związku z tym są one zobligowane m.in. do poddania klienta skrupulatnej analizie, uwzględniającej również dotychczasową historię kredytową. Brak zdolności kredytowej jest natomiast jednym z głównych powodów uzyskania decyzji odmownej. W przypadku pożyczek ratalnych wiele firm rezygnuje z tego etapu, a dzięki nieskomplikowanym procedurom możliwa jest szybka pożyczka, która trafi na konto nawet w ciągu kilkunastu minut.
  • Całkowita kwota pożyczki: polityka firm pożyczkowych znacząco się od siebie różni. Pożyczki ratalne mogą opiewać zarówno na kilkaset złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy. Możliwe jest również uzyskanie zdecydowanie większego wsparcia, jednak pod tym względem kredyty bankowe mogą okazać się bardziej elastyczne i korzystniejsze od pożyczki ratalnej.
  • Koszt pożyczki: kredyty i pożyczki dzielą również koszty, z którymi mogą się wiązać. W obu przypadkach rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO pomoże w doborze najkorzystniejszej oferty. Ze względu na ograniczone ryzyko kredyty gotówkowe są zwykle tańsze. Często można trafić jednak na promocje, w ramach których pierwsza pożyczka jest udzielana za darmo lub z obniżonym oprocentowaniem. Całkowita kwota do zapłaty nie musi być więc wysoka, warto poszukać jednak najbardziej korzystnej oferty.
  • Procedury: szybka pożyczka to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie dodatkowej gotówki bez zbędnych formalności i konieczności oczekiwania. Przelew trafi na konto nawet w ciągu kilkunastu minut. W przypadku kredytu, gdzie występuje konieczność przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej, proces ten jest zdecydowanie dłuższy.

Kwota do spłaty: od czego zależy?

To, jak będzie prezentować się całkowita kwota do zapłaty, zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie odgrywa oczywiście rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ważny jest jednak również okres spłaty. Często w przypadku pożyczek krótkoterminowych wysokie RRSO nie przekłada się na wysokie koszty, a terminowe uregulowanie pożyczki nie wiąże się z poniesieniem znacznych wydatków. Zaciągając pożyczki pozabankowe, należy także zwracać uwagę na zapisy umowne i dodatkowe opłaty, często okazuje się, że to one odpowiadają za znaczną część kosztów. Oczywiście bardzo ważna jest również kwota pożyczki: aby jak najwięcej oszczędzić, należy odpowiednio dobrać ją do możliwości finansowych zarówno w krótszym, jak i dłuższym horyzoncie czasowym.

Chwilówka – czym różni się od pożyczki ratalnej?

Pożyczki pozabankowe są zróżnicowane zarówno pod kątem kwoty, jak i sposobu spłaty zadłużenia. Firmy pożyczkowe udzielają przy tym zarówno pożyczek na raty, jak i popularnych chwilówek. W przypadku pożyczki ratalnej całkowita kwota do zapłaty jest rozbijana na określoną liczbę rat, spłata może wobec tego rozciągać się nawet na okres kilku lat. Chwilówki są natomiast najczęściej spłacane w jednej racie, w krótkim horyzoncie czasowym, np. miesiąca. Czasami istnieje również możliwość rozłożenia spłaty na większą liczbę rat. Obie opcje są dostępne także w formie pożyczki online. RRSO chwilówek, ze względu na krótki okres, jest wobec tego wysokie, co nie oznacza, że dłużnik, który terminowo wywiąże się ze swojego zobowiązania, będzie musiał pokryć bardzo wysokie koszty.

Pierwsza pożyczka: od czego zacząć?

Pożyczka przez Internet to bardzo popularny produkt, którego zaciągnięcie jest nie tylko bezpieczne, ale również łatwe. Pierwsza pożyczka tego typu może budzić jednak pewnego rodzaju obawy. Warto rozwiać wątpliwości i znaleźć najlepszy produkt. Punktem wyjścia powinien stać się ranking pożyczek na raty. Wystarczy wskazać, jaka kwota pożyczki Cię interesuje, oraz docelowy okres pożyczki, aby poznać poszczególne oferty. Dzięki temu uda się również ustalić, jak będzie prezentować się harmonogram spłaty pożyczki oraz wszystkie koszty. Pierwsza pożyczka w danej firmie często wiąże się z promocyjnymi warunkami. Warto z nich skorzystać: w takim przypadku nie trzeba będzie oddać większych środków niż te pożyczone.

Jak uzyskać pożyczkę pozabankową dla zadłużonych?

O przyznaniu pożyczki często decyduje sama chęć zaciągnięcia zobowiązania przez pożyczkobiorcę, na pożyczkę ratalną może wobec tego pozwolić sobie zasadniczo każdy. Firmy pożyczkowe zazwyczaj rezygnują z oceny zdolności kredytowej, wobec czego – w przeciwieństwie do banków – są zasadniczo jedynym źródłem gotówki dla osób, które borykają się z zadłużeniem lub miały problem z regulowaniem zobowiązań w przeszłości, co znajduje przełożenie na zawartość raportów z baz takich jak BIK, BIG czy KRD. Często nawet osoby, które znajdują się aktualnie w dobrej sytuacji finansowej, ale wcześniej zanotowały gorszy okres, są praktycznie wykluczone z rynku kredytowego. Pożyczkę ratalną uda się również otrzymać osobom, których długami zajmuje się komornik sądowy. Warto jednak zadbać o to, aby całkowita kwota pożyczki nie przekraczała realnych możliwości finansowych klienta i nie pogarszała dodatkowo jego sytuacji.

Brak zdolności kredytowej: czy mogę liczyć na pożyczkę na raty?

Co ważne: pozytywnej oceny zdolności kredytowej nie uzyskają również osoby, które osiągają wprawdzie dochody (często nawet stosunkowo wysokie!) jednak z jakiegoś powodu nie są one uznawane przez bank, co uniemożliwia uzyskanie kredytu. Stanie się tak w przypadku m.in. stypendystów, a nawet osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych czy przedsiębiorców. W takiej sytuacji również warto zwrócić się po pomoc do firmy pożyczkowej. Pożyczkę ratalną z pewnością uda się uzyskać, a odpowiedni dobór produktu pozwoli na uzyskanie atrakcyjnych oszczędności.

Warto przede wszystkim w taki sposób dostosować harmonogram i sposób spłaty pożyczki, aby ta nie okazała się nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Kwota pożyczki nie powinna być więc przesadnie wysoka, a liczba zobowiązań zbyt duża. Pożyczkę, tak samo jak każde inne zobowiązanie, będzie trzeba zwrócić, a brak sumienności w tym zakresie jedynie pogłębi dotychczasowe problemy finansowe.

Komentarze (0)