Wyciąg z konta bankowego – skąd wziąć i do czego może być potrzebny?

Wyciąg z konta bankowego – skąd wziąć i do czego może być potrzebny?

23.07.2023 (18:22) Katarzyna Zuba Komentuj teraz!

W dobie bankowości elektronicznej mało kto dzisiaj sięga po wyciąg z konta bankowego. Historię operacji można bowiem sprawdzić szybko online po zalogowaniu się do serwisu transakcyjnego banku. Mimo to istnieją sytuacje, w których taki dokument okazuje się przydatny. Warto wówczas wiedzieć, skąd wziąć wyciąg z konta bankowego i czy w tym celu trzeba udać się do banku.

Co to jest wyciąg z konta bankowego?

Zanim wyjaśnimy, skąd wziąć wyciąg z konta bankowego, sprecyzujmy, co to dokładnie jest. Jest to nic innego jak dokument sporządzony przez bank, który zawiera kompletne informacje o wszystkich obrotach, jakie się odbyły na danym rachunku bankowym w określonym przedziale czasowym.

Co dokładnie widnieje na wyciągu bankowym z rachunku? Zazwyczaj znajdziemy w nim takie dane jak:

  • nazwa i adres jednostki banku, w którym prowadzony jest rachunek,
  • dane właściciela rachunku,
  • nazwa i numer rachunku bankowego,
  • waluta rachunku,
  • numer wyciągu,
  • okres, za jaki jest sporządzony wyciąg,
  • saldo początkowe i końcowe danego okresu rozliczeniowego,
  • informacja o ewentualnym debecie na koncie,
  • historia transakcji obejmująca wszystkie uznania rachunku (czyli wpływy) oraz wszystkie jego obciążenia (czyli wypływy) np. z tytułu wykonanych przelewów, płatności kartą, wypłat gotówki z bankomatów, czy też pobranych prowizji,
  • suma obrotów z podziałem na wpływy i wydatki.

Taki wyciąg może być przygotowany m.in. dla konta osobistego, konta firmowego, a także dla konta walutowego. Banki sporządzają najczęściej wyciągi miesięczne, ale nie zawsze dotyczą one pełnego miesiąca kalendarzowego. Przykładowo, w banku Pekao są one sporządzane za okres od około 10. dnia danego miesiąca do około 10. dnia kolejnego.

Wyciąg z konta a historia rachunku to nie to samo!

Na pierwszy rzut oka wyciąg z konta bankowego jest po prostu historią transakcji, jakie były na nim dokonane w określonym czasie. Taka historia rachunku widoczna jest choćby w bankowości elektronicznej, jednak jak się okazuje, nie jest tym samym co wyciąg z konta. Tylko ten ostatni ma bowiem charakter oficjalnego dokumentu i od historii różni się dodatkowo także tym, że:

  • jest generowany zawsze na koniec okresu wskazanego w umowie rachunku (historię rachunku można natomiast wygenerować dla dowolnego przedziału czasowego);
  • uwzględnia dodatkowe informacje na temat salda rachunku;
  • nie można go korygować (z kolei w historii rachunku w bankowości elektronicznej można np. wyświetlić wyłącznie wpływy lub wydatki powyżej określonej kwoty).

Warto pamiętać o tych różnicach, ponieważ historię rachunku można pobrać z bankowości elektronicznej podobnie jak wyciąg z konta, gdy tymczasem nie są to tożsame dokumenty. Przykładowo, do ubiegania się o kredyt gotówkowy bank poprosi właśnie o wyciąg, a nie historię rachunku.

Skąd wziąć wyciąg z konta bankowego?

Jeszcze kilkanaście lat temu banki standardowo wysyłały swoim klientom wyciągi z konta bankowego tradycyjną pocztą. Co miesiąc zatem przychodził list zawierający papierowy wyciąg za poprzedni okres rozliczeniowy. Dzisiaj również można sobie zażyczyć takiej formy dostarczania wyciągów, jednak mało kto się na to decyduje. Jest to bowiem nieekologiczne i w dobie internetu zwyczajnie niepraktyczne. Znacznie wygodniejsze są wyciągi elektroniczne i większość banków namawia klientów do korzystania właśnie z nich.

Pojawia się jednak dość istotne pytanie, skąd wziąć wyciąg z konta bankowego w formie elektronicznej? Rozwiązania są dwa:

  • można je otrzymywać z banku na adres e-mail – najpierw należy je zamówić w oddziale lub w bankowości elektronicznej,
  • można je samodzielnie pobrać w każdym momencie z bankowości elektronicznej – taka usługa dostępna jest dzisiaj w większości banków.

W obu przypadkach takie wyciągi mają zazwyczaj postać pliku PDF i są bezpłatne. Poniżej wyjaśniamy, jak w praktyce je zdobyć w największych bankach.

Jak zdobyć wyciąg z rachunku w mBanku?

W bankowości elektronicznej mBanku można pobrać jedynie historię transakcji. Wyciągi z konta bank przesyła bowiem swoim klientom na adres e-mail. Można je zamówić bezpłatnie w formie szyfrowanej. W tym celu należy złożyć odpowiednią dyspozycję w bankowości elektronicznej. Wystarczy w Panelu ustawień wybrać opcję Bezpieczeństwo i następnie kliknąć Wyciągi szyfrowane.

Jak pobrać wyciąg z konta w Pekao?

Jeśli masz konto w Pekao, wyciąg bankowy pobierzesz samodzielnie w serwisie Pekao24. Po zalogowaniu się do niego najpierw wybierz rachunek, dla którego chcesz wygenerować dokument, a potem kliknij opcję Wyciąg. W kolejnym kroku wybierz okres, za jaki chcesz pobrać zestawienie transakcji i kliknij Pobierz.

Jak pozyskać wyciąg bankowy w PKO BP?

Wyciąg z konta bankowego w PKO BP pobierzesz w serwisie iPKO. W tym celu po zalogowaniu się do niego przejdź do sekcji Moje produkty i Konta, a następnie wybierz rachunek, z którego chcesz pobrać wyciąg. Potem kliknij zakładkę Wyciągi i wygeneruj dokument dla wybranego okresu.

Jak pobrać wyciąg z konta w Santander Bank Polska?

W banku Santander możesz zamówić tzw. eWyciągi np. w bankowości elektronicznej Santander internet. Po zalogowaniu się do serwisu wystarczy w górnym menu wybrać opcję Poczta, a następnie wejść w zakładkę eWyciągi.

Skąd wziąć wyciąg z konta w Alior Banku?

Również Alior Bank udostępnia swoim klientom wyciąg z konta bankowego w bankowości elektronicznej. Aby go pobrać, najpierw należy zalogować się do serwisu i wybrać rachunek. Potem trzeba wejść w historię, kliknąć zakładkę Wyciągi i opłaty, a następnie wybrać dokument i go pobrać na komputer.

Jak pobrać wyciąg z konta w ING Banku Śląskim?

W ING Banku Śląskim wyciąg z konta bankowego także pobierzesz samodzielnie w bankowości elektronicznej Moje ING. W tym celu zaloguj się do serwisu, kliknij wybrany rachunek i wejdź w jego Szczegóły. Znajdziesz tam opcję Wyciągi, w której możesz wybrać wyciąg za dany okres i w prosty sposób pobrać go w formacie PDF.

Do czego może być potrzebny wyciąg z konta bankowego?

Wiemy już, skąd wziąć wyciąg z konta bankowego, czas więc odpowiedzieć na pytanie, po co w ogóle go zdobywać. Przed erą bankowości internetowej taki dokument miał głównie wymiar informacyjny, ponieważ tylko dzięki niemu właściciel rachunku mógł dokładnie prześledzić historię wszystkich operacji, sprawdzić koszty prowadzenia konta, czy też potwierdzić jego saldo. Dzisiaj może to zrobić w bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Do czego zatem może być potrzebny wyciąg z konta?

Dokument ten okazuje się najczęściej przydatny w następujących sytuacjach:

  • przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę – wyciąg służy tutaj do oceny zdolności kredytowej, ponieważ bank może na jego podstawie potwierdzić nie tylko dochody kredytobiorcy, ale też dowiedzieć się więcej o jego wydatkach i zobowiązaniach;
  • do księgowania np. opłat bankowych w firmie – wyciąg bankowy jest bowiem traktowany jako oficjalny dowód księgowy;
  • do potwierdzenia jakiejś płatności – na przykład w sytuacji, gdy odbiorca nie może jej znaleźć na swoim rachunku.

Warto też wiedzieć, że wyciąg z konta bankowego może być podstawą reklamacji w sklepie, jeśli widnieje na nim potwierdzenie dokonania płatności za zakup wadliwego towaru. W takiej sytuacji nie jest już potrzebny paragon lub faktura.

Komentarze (0)