Pożyczka dla zadłużonych: jak uzyskać pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem?

Pożyczka dla zadłużonych: jak uzyskać pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem?

23.03.2021 (12:34) Paweł Łaniewski Komentuj teraz!

Pożyczka dla zadłużonych to szczególny produkt, który znacząco różni się od innych dostępnych na rynku propozycji. W takim przypadku uda się ominąć m.in. badanie zdolności kredytowej, które często uniemożliwia uzyskanie wsparcia z innego źródła.

Rynek kredytów i pożyczek jest bardzo rozbudowany. Wsparcia udzielają przy tym różne banki oraz firmy pożyczkowe. W szerokiej gamie produktów nie brakuje również takich, które są adresowane do osób, które mają problem ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, a nawet muszą radzić sobie z windykacją komorniczą. Znalezienie pożyczki bez BIK nie będzie trudne. W każdym przypadku warto jednak dostosować zobowiązanie do realnych możliwości finansowych i zatroszczyć się o finansowe bezpieczeństwo. Osoby zadłużone muszą liczyć się także z nieco inną ofertą oraz mniejszymi możliwościami w porównaniu do innych pożyczkobiorców.

Czy istnieje kredyt dla zadłużonych?

Osoby poszukujące dodatkowych środków na dowolny cel mają dostęp do dwóch podstawowych grup produktów – kredytów i pożyczek. Ten pierwszy segment nie bez przyczyny kojarzy się z działalnością banku. Drugi jest natomiast udostępniany przez pożyczkowe firmy pozabankowe, nazywane często parabankami. Choć założenie jest podobne, sporo je od siebie różni. Podstawowym czynnikiem jest dostępność środków. Często poszukiwany „kredyt dla zadłużonych” zasadniczo nie istnieje, ponieważ banki są zobligowane do weryfikowania zdolności kredytowej i historii kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Jeżeli okaże się, że aktualnie borykają się z zadłużeniem albo mieli problem z wywiązywaniem się ze swoich obowiązków w przeszłości, kredytu w banku nie uda się uzyskać.

Jak widać, brak możliwości otrzymania kredytu nie zawsze zależy od aktualnej sytuacji finansowej. Decyzja odmowna może wynikać nawet z dawno zapomnianych problemów. Banki nie udzielą przede wszystkim kredytu osobom zadłużonym w chwili obecnej, zwłaszcza tym, których sprawami zajął się komornik sądowy.

Instytucje korzystają z baz takich jak BIK

W dzisiejszych czasach ustalenie przez instytucję szczegółowych danych klienta, w tym tych związanych z jego historią kredytową, nie stanowi większego problemu. Zarówno banki, jak i niektóre firmy pozabankowe korzystają z baz, w tym przede wszystkim Biura Informacji Kredytowej (BIK), Biura Informacji Gospodarczej (BIG) czy Krajowego Rejestru Długów (KRD). Dzięki temu szybko uda im się ustalić wiarygodność klienta, jego dotychczasową działalność na rynku kredytów i pożyczek, a następnie wysokość zdolności kredytowej. Z punktu wiedzenia konsumenta istotne jest natomiast to, że może samodzielnie zweryfikować raport BIK na swój temat. Jeżeli znajdują się w nim negatywne informacje (np. dotyczące problemów ze spłatą czy wysokim aktualnym zadłużeniem), istnieje bardzo wysokie ryzyko odrzucenia wniosku. W takim przypadku jedyną alternatywą pozostają pożyczki bez BIK. Będą zasadniczo jedynym wsparciem dla osób w trudnej sytuacji.

Badanie zdolności kredytowej

Historia kredytowa to nie jedyny czynnik, który biorą pod uwagę banki czy niektóre firmy pożyczkowe. Instytucje badają również zdolność kredytową, a więc kwotę, jaką kredytobiorca będzie w stanie ich zdaniem spłacić na ustalonych warunkach. Ma na nią wpływ kilka czynników, między innymi:

  • Osiągane dochody,
  • Stałe wydatki (np. z tytułu czynszu, mediów),
  • Inne posiadane kredyty i pożyczki,
  • Sytuacja osobista (liczba osób w gospodarstwie domowym, liczba osób na utrzymaniu),
  • Posiadanie wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

To, jak będzie prezentować się procedura pozwalająca określić zdolność kredytową, zależy przy tym przede wszystkim od procedur stosowanych w banku czy firmie pożyczkowej. Wpływ na nią ma również charakterystyka samej pożyczki, w tym przede wszystkim kwota pożyczki oraz okres spłaty. Im większe środki chce uzyskać pożyczkobiorca i im więcej rat widnieje we wniosku, tym bardziej złożony proces. Może się więc okazać, że konieczne będzie dostarczenie m.in. zaświadczenia o zarobkach sporządzonego przez pracodawcę lub innych dokumentów pozwalających na ustalenie aktualnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy.

Czym są pożyczki dla zadłużonych?

Pożyczka dla zadłużonych to wyjątkowy produkt, który znacząco różni się od innych rynkowych propozycji. W jej przypadku osoby zadłużone mogą liczyć na otrzymanie wsparcia. Firmy pozabankowe rezygnują przy tym zarówno z oceny zdolności kredytowej, jak i zapoznawania się z historią kredytową klienta. Pieniądze może więc otrzymać na dobrą sprawę każdy, także osoby z komornikiem lub posiadające zróżnicowane zobowiązania w różnych instytucjach. Pożyczki dla zadłużonych bywają również często określane jako pożyczki bez BIK, co wynika z ich podstawowej cechy, jaką jest nieuwzględnianie danych z Biura Informacji Kredytowej podczas rozpatrywania wniosku o pożyczkę. W praktyce to często jedyne wsparcie finansowe, na jakie mogą liczyć dłużnicy. Choć zasady ich przyznawania są szczególne, sam mechanizm działania jest niemal identyczny jak w przypadku innych produktów kredytowych czy pożyczkowych. Kwota pożyczki będzie musiała być zwrócona na ustalonych warunkach (kluczowy okaże się więc okres spłaty oraz model rat), natomiast pożyczkobiorca zwróci pożyczony kapitał powiększony o odsetki i inne opłaty.

Pożyczki dla zadłużonych online bez wychodzenia z domu

Pomoc osobom zadłużonym jest niezwykle łatwo dostępna. Można ją uzyskać zarówno w stacjonarnych firmach pożyczkowych, których punkty znajdują się praktycznie w niemal całym kraju, jak i online. Pożyczkę dla zadłużonych można uzyskać szybko przez internet. Dzięki niemu uda się również poznać ofertę poszczególnych firm pożyczkowych. Ranking pożyczek umożliwia łatwe znalezienie najbardziej atrakcyjnej pod względem finansowym oferty. Dzięki niemu uda się również poznać najważniejsze informacje na temat zobowiązania, takie jak maksymalna kwota pożyczki, okres spłaty czy wysokość opłacanych co miesiąc rat. Również cała procedura niezbędna do uzyskania pożyczki dla zadłużonych odbędzie się przez Internet, a klient nie będzie musiał dostarczyć pracownikom zbyt rozbudowanych danych na swój temat.

Co będzie potrzebne do uzyskania pożyczki dla zadłużonych?

Dobra informacja dla przyszłych pożyczkobiorców jest taka, że pożyczkę uda się uzyskać często już w ciągu kilkunastu minut. Minimum formalności zakłada jedynie podanie podstawowych informacji, takich jak:

  • dowód osobisty – to kluczowy dokument, który pozwoli na ustalenie personaliów,
  • adres korespondendycjny,
  • numer telefonu,
  • numer rachunku bankowego – środki trafią na konto bankowe klienta.

Jak widać, o uzyskanie pożyczki będzie stosunkowo prosto. Osoby zatrudnione w firmach pożyczkowych nie będą potrzebowały wielu dokumentów niezbędnych przy innych produktach, pozwalających np. na weryfikację baz BIK czy dokonanie oceny zdolności kredytowej, takich jak kopia umowy o pracę czy zaświadczenie o osiąganych zarobkach.

Jak znaleźć najlepszą pożyczkę?

Pożyczki dla zadłużonych rządzą się takimi samymi prawami jak wszystkie inne zobowiązania dostępne na rynku. Z perspektywy klienta liczy się więc przede wszystkim to, aby zapłacić jak najmniej za zobowiązanie. Podstawowe znaczenie odgrywają więc koszty, jakie generuje pożyczka. Znalezienie najlepszego produktu nie będzie jednak trudne. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów:

  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO, pozwala na poznanie wszystkich kosztów ujętych w skali roku. Im niższe RRSO, tym niższy koszt pożyczki. RRSO uwzględnia przy tym zróżnicowane wydatki, a nie wyłącznie oprocentowanie na którym błędnie skupia się znaczna część kredytobiorców i pożyczkobiorców.
  • Maksymalna kwota pożyczki – segment pożyczek dla zadłużonych zwykle wiąże się z niezbyt wygórowanymi sumami. Uzyskanie pożyczki na wyższą kwotę może być zdecydowanie trudniejsze, jednak nie będzie niemożliwe. W większości przypadków firma pożyczkowa pozwoli na zobowiązanie w wysokości maksymalnie kilku tysięcy złotych.
  • Okres spłaty – w wielu przypadkach propozycje firm pożyczkowych będą umożliwiały zaciągniecie zobowiązania na stosunkowo krótki okres spłaty. To nie zawsze najlepsze rozwiązanie dla osób w trudnej sytuacji, ponieważ im krótszy okres spłaty, tym wyższa miesięczna rata. Warto więc znaleźć pożyczki dla zadłużonych, które umożliwią stosunkowo elastyczne kształtowanie tego czynnika.
  • Całkowity koszt: przed podjęciem decyzji warto zrobić symulację zobowiązania i przekonać się, jak konkretna kwota pożyczki i warunki spłaty przełożą się na realnie ponoszone koszty.
  • Wysokość miesięcznej raty: podstawowym obciążeniem dla domowego budżetu będzie miesięczna rata, warto więc dobrać ją do aktualnych możliwości, aby nie okazało się, że spłata zobowiązań finansowych będzie trudna lub wręcz niemożliwa.

Zadłużaj się świadomie

W przypadku osób zadłużonych dalsze zaciąganie zobowiązań jest bardzo ryzykowne. Jeżeli kredyt w banku jest niemożliwy do uzyskania, a kolejne instytucje odmawiają udzielenia kredytu, to również ważny sygnał informujący o tym, że domowy budżet znajduje się w zagrożeniu. Zaciąganie długów w instytucjach pozabankowych jest wprawdzie stosunkowo proste, ale warto podchodzić do nich bardzo odpowiedzialnie. Kolejne zobowiązanie na kwotę wielu tysięcy złotych, zwłaszcza w przypadku np. windykacji komorniczej, może okazać się olbrzymim niebezpieczeństwem dla wypłacalności. Przed podjęciem decyzji należy wobec tego uważnie przeanalizować swoje możliwości i zastanowić się, czy pożyczka naprawdę będzie dobrym rozwiązaniem.

Komentarze (0)