Kredyt na remont: jak znaleźć kredyt na remont domu lub mieszkania?

Kredyt na remont: jak znaleźć kredyt na remont domu lub mieszkania?

23.03.2021 (16:30) Paweł Łaniewski Komentuj teraz!

Remont mieszkania lub domu to szansa na znaczne podniesienie standardu życia. Jednocześnie bywa również sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Kredyt na remont może znacznie ułatwić finansowanie tego przedsięwzięcia.

Rynek usług kredytowych jest bardzo rozbudowany. Dzięki właściwemu doborowi produktów możliwa staje się realizacja marzeń lub inwestycji bez konieczności pójścia na jakiekolwiek kompromisy. Zobowiązanie rozłożone na raty jest zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu, a bogata oferta banków i instytucji pożyczkowych umożliwia znalezienie narzędzia idealnie dostosowanego do indywidualnych oczekiwań. Remont mieszkania lub domu to jeden z wydatków, które wyjątkowo chętnie finansujemy przy wsparciu kredytu. Warto dowiedzieć się, jakie kredyty pozostają do dyspozycji oraz jak dobrać produkt do konkretnej sytuacji, w której znajduje się kredytobiorca.

Kredyt na remont: jakie możliwości ma kredytobiorca?

Kredyt na remont nie zawsze oznacza to samo. Do dyspozycji pozostaje kilka zobowiązań, dzięki którym uda się pokryć wydatki. W znacznej mierze od tego, jak będą dopasowane do indywidualnej sytuacji, zależą ostateczne koszty, a więc również to, jak remont mieszkania lub domu wpłynie na kondycję domowego budżetu.

  • kredyt gotówkowy: to najbardziej elastyczny produkt dostępny w ofercie banków. Kredyt gotówkowy na remont cieszy się także bardzo dużą popularnością. Nie wymaga wkładu własnego, umożliwia dobranie atrakcyjnych warunków, takich jak długi okres spłaty, a procedury są zdecydowanie prostsze niż w przypadku większości innych zobowiązań.
  • kredyt hipoteczny: w niektórych przypadkach możliwe stanie się również pokrycie kosztów remontu przy wsparciu kredytu hipotecznego. Będzie to korzystne zwłaszcza w sytuacji, w której kredytobiorca nabywa nową nieruchomość i szuka środków na jej wykończenie. Nie każda instytucja wyrazi jednak zgodę na takie finansowanie.
  • karta kredytowa: przy pomocy karty kredytowej można uzyskać regularny dostęp do środków w tamach odnawialnego limitu. W wielu przypadkach nie uda się w taki sposób uzyskać większych funduszy, jednak z drugiej strony umiejętnie spłacana karta kredytowa pozwoli na remont domu bez dodatkowych kosztów i sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mniej wymagających prac.
  • pożyczka gotówkowa: aby uzyskać kredyt na remont w banku, trzeba sprostać wymaganiom instytucji, w tym zapewnić odpowiednią zdolność kredytową, a niekiedy również dodatkowe zabezpieczenia kredytu. Pożyczki dostępne na rynku pozabankowym są natomiast przyznawane zdecydowanie bardziej liberalnie i niemal każdy może na nie liczyć. Niestety pożyczka w większości przypadków będzie również droższa od kredytu.

Kredyt gotówkowy na remont: kiedy warto o nim pomyśleć?

Kredyt gotówkowy nie bez przyczyny cieszy się olbrzymią popularnością wśród kredytobiorców. Należy do gamy kredytów konsumenckich, które reguluje ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Zgodnie z prawem maksymalna wysokość kredytu gotówkowego może wynieść 255 550 zł. W przypadku kredytu gotówkowego możliwe staje się uzyskanie zarówno drobnego wsparcia, wynoszącego kilka tysięcy złotych, jak i zdecydowanie większej sumy. To rozwiązanie ma przy tym sporo zalet, które nie występują przy innych produktach:

  • Na dowolny cel: większość kredytów pozwala jedynie na sfinansowanie ściśle określonego celu, np. zakupu nieruchomości lub pojazdu. W przypadku kredytu gotówkowego jest natomiast inaczej. Z założenia jest to kredyt wypłacany na dowolny cel, a kredytobiorca może rozporządzać pieniędzmi zgodnie ze swoim uznaniem. To z tego powodu to jeden z najchętniej wybieranych produktów pomagających sfinansować remont domu lub mieszkania.
  • Bogata oferta: kredyt gotówkowy jest dostępny pod wieloma postaciami w ofercie niemal każdego banku działającego na naszym rynku. Znalezienie dogodnej propozycji nie powinno więc sprawiać większych problemów.
  • Zróżnicowane warunki: z perspektywy klienta liczy się oczywiście przede wszystkim koszt kredytu. Ten zależy natomiast nie tylko od jego kwoty, ale również zdefiniowanych warunków spłaty. Banki pozwalają natomiast na wygodne dostosowanie tych aspektów zanim złożysz wniosek o kredyt.
  • Prosta procedura: kredyt gotówkowy bardzo często pozwala na stosunkowo łatwo uzyskanie środków. Choć bank każdorazowo weryfikuje zdolność kredytową kredytobiorcy, niekiedy – zwłaszcza w przypadku większych sum i krótszych okresów spłaty – opiera się to na absolutnym minimum formalności.

Znajdź najlepszy kredyt gotówkowy na remont

Oferta kredytowa banków jest bardzo bogata i zróżnicowana. Znalezienie najlepszego kredytu na remont domu czy mieszkania nie będzie jednak trudne. Nieocenionym wsparciem okaże się ranking kredytów gotówkowych. Poszczególne propozycje są pogrupowane ze względu na koszty, jakie oznaczają dla konsumenta. Dzięki temu realizacja prac remontowych nie musi być dużym wyrzeczeniem, a znalezienie najtańszego kredytu będzie bardzo proste. Również całą procedurę uda się przejść przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Nie zawsze konieczne będzie również dostarczanie dodatkowych dokumentów, takich jak chociażby zaświadczenie o osiąganych zarobkach.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu: na czym polega?

Zupełnie innym rodzajem produktu jest kredyt hipoteczny. Ten, co jasne dla niemal wszystkich klientów, służy przede wszystkim zakupowi nieruchomości lub jej budowie. Swoją nazwę bierze natomiast od hipoteki, czyli wprowadzonej na rzecz banku formy zabezpieczenia pozwalającej na ochronę interesów instytucji. I choć rzeczywiście podstawowym celem kredytu hipotecznego jest przejęcie własności nieruchomości, w niektórych przypadkach możliwa staje się równoległa realizacja inwestycji o nieco innym charakterze, w tym również remont domu lub mieszkania, które są nabywane przy jego wsparciu. Takie rozwiązanie ma kilka zalet:

  • Kredyty hipoteczne należą do najtańszych pożyczek, na jakie może liczyć konsument. Wynika to w głównej mierze z atrakcyjnego zabezpieczenia, jakim jest hipoteka nieruchomości.
  • W przypadku kredytu hipotecznego wyróżniają się zarówno okres spłaty (trwający nierzadko nawet 30-35 lat), jak i maksymalna kwota kredytu, którą reguluje zasadniczo jedynie zdolność kredytowa.
  • Remont domu lub remont mieszkania, które zostaną pokryte przy wsparciu kredytu hipotecznego, to także spora ulga organizacyjna, ponieważ kredytobiorca będzie spłacał zaledwie jeden kredyt.

Z czym wiąże się kredyt hipoteczny?

Oczywiście kredyt hipoteczny nie będzie dostępny dla każdego konsumenta. Przede wszystkim ten będzie zobowiązany wnieść stosowny wkład własny. Większość instytucji oczekuje wkładu własnego na poziomie minimum 10-20% wartości nieruchomości. Wymagana jest również wysoka zdolność kredytowa. Im krótszy okres spłaty i im wyższy całkowity koszt kredytu, tym wyższą zdolność kredytową powinien posiadać kredytobiorca. Sama procedura jest przy tym stosunkowo skomplikowana i wiąże się z koniecznością poddania ocenie z jednej strony klienta, a z drugiej nieruchomość. Łącznie może więc trwać nawet kilka miesięcy.

Warto mieć świadomość, że bank nie zawsze zgodzi się przekazać środki na remont mieszkania. Najczęściej będzie to możliwe np. w przypadku kredytu na budowę domu lub kredytu hipotecznego na mieszkanie z rynku pierwotnego. Może się przy tym okazać, że wykonanie wszystkich prac remontowych nie będzie możliwe. Kredyt hipoteczny na remont z pewnością nie jest rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich.

Analiza zdolności kredytowej przy kredycie na remont

Niezależnie od tego, jaki kredyt na remont domu lub remont mieszkania wybierzesz, konieczne będzie przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej zdolności kredytowej. W dużym uproszczeniu jest to kwota, jaką bank zgodzi się przekazać klientowi na określonych we wniosku warunkach. Sama procedura może znacząco się od siebie różnić. Zazwyczaj kredyt gotówkowy wiąże się ze zdecydowanie prostszymi formalnościami. Jeżeli całkowita kwota kredytu będzie przy tym niska, pieniądze można niekiedy otrzymać niemal od ręki. Kredyt hipoteczny oznacza dłuższy i bardziej skomplikowany proces. Warto dowiedzieć się, co ma wpływ na wysokość zdolności kredytowej:

  • Osiągane zarobki i ponoszone regularnie wydatki,
  • Inne posiadane kredyty i pożyczki,
  • Sytuacja rodzinna,
  • Posiadany majątek,
  • Wykształcenie i doświadczenie zawodowe,
  • Przebieg kariery zawodowej,
  • Dotychczasowa historia kredytowa.

Swoją zdolność kredytową możesz wstępnie ocenić samodzielnie. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi. Warto mieć jednak świadomość, że banki korzystają z różnych sposobów na ustalanie tej wartości, wobec czego ich obliczenia mogą różnić się pomiędzy sobą.

Remont domu i remont mieszkania: jakie finansowanie wybrać?

Jak widać, decyzja nie jest prosta. Do dyspozycji pozostaje kilka produktów. Dla zdecydowanej większości klientów najbardziej opłacalnym i najłatwiej dostępnym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Pożyczka na dowolny cel umożliwia szybkie pozyskanie środków, a znalezienie odpowiedniej oferty przełoży się na niskie oprocentowanie i niezbyt wygórowane całkowite koszty. Jeszcze większe korzyści pod tym względem można osiągnąć, korzystając z kredytów hipotecznych. Te oznaczają nie tylko bardzo niskie oprocentowanie, ale również długi okres spłaty. Całkowita kwota kredytu może być natomiast bardzo wysoka. Z drugiej strony kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością samodzielnego uregulowania wkładu własnego (w wysokości minimum 10% wartości nieruchomości) i spełnienia restrykcyjnych wymagań instytucji. Kredyt hipoteczny na remont nie będzie również dostępny dla wielu klientów, ponieważ banki nie zawsze zgadzają się na sfinansowanie prac.

Komentarze (0)