Poszukując dodatkowych środków, zwykle zwracamy uwagę na koszty, z jakimi się to wiąże. Jednocześnie oferty marketingowe często kuszą pożyczkami 0 procent. Warto dowiedzieć się, na czym polegają i kiedy można je uzyskać.
W większości przypadków scenariusz związany z uzyskiwaniem pieniędzy od banków lub innych instytucji prezentuje się podobnie. Uzyskując środki, kredytobiorca obliguje się do tego, że we wskazanym terminie spłaci nie tylko samą kwotę pożyczki, ale również dodatkowe koszty, powiązane chociażby z oprocentowaniem, prowizją czy innymi opłatami. Koniec końców suma, którą należy zwrócić, jest więc zdecydowanie wyższa od tej, którą otrzymał konsument. Z drugiej strony dużą popularność posiadają jednak raty 0 procent. Można się z nimi spotkać szczególnie często np. w materiałach promocyjnych instytucji. To wyjątkowy produkt, który skupia się w głównej mierze na zakupach ratalnych. Z drugiej strony niekiedy można liczyć także na pożyczki 0%. Warto wobec tego dowiedzieć się, na czym polegają i poznać sposoby na rzeczywiste ustalenie kosztów finansowania.
Ustalenie faktycznych kosztów zobowiązania nie jest wbrew pozorom tak prostym zadaniem, jak się pozornie wydaje. Decyduje o nim wiele elementów składowych. Oprócz samego oprocentowania instytucje pożyczkowe mogą bowiem wprowadzać wiele dodatkowych opłat. Wskaźnikiem, który odzwierciedla ich faktyczny poziom w skali roku, jest przy tym RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dzięki niemu zdecydowanie łatwiej o porównanie poszczególnych propozycji i ustalenie, która z nich jest najbardziej opłacalna. Im wyższe RRSO, tym wyższy całkowity koszt kredytu. Pożyczka 0% RRSO wobec tego jest w pełni bezpłatna, a więc pożyczkobiorca nie będzie musiał zwrócić jakichkolwiek kosztów poza samą kwotą zobowiązania. Siłą rzeczy jest także zdecydowanie najatrakcyjniejszym i najchętniej poszukiwanym produktem na rynku kredytów i pożyczek.
Oczywiście pożyczki 0 procentowe nie są bardzo rozpowszechnione. Zasadniczo ograniczają się do dwóch typów produktów:
Dobrym sposobem na uzyskanie pożyczki 0% może stać się również skorzystanie z oferty kart kredytowych. Jeżeli konsument spłaci ją w odpowiedni sposób, a więc w okresie bezodsetkowym (tzw. grace period), będzie w rzeczywistości pożyczka 0 procent, ponieważ nie zostaną doliczone jakiekolwiek dodatkowe koszty. Stanie się tak dopiero w momencie, w którym właściciel karty zdecyduje o spłacie niższej kwoty i rozłożeniu reszty zadłużenia na raty.
Pożyczki 0 procent to wyjątkowa grupa produktów. W większości przypadków są adresowane wyłącznie do nowych klientów, a bezpłatne udostępnienie środków ma zachęcić ich do nawiązania współpracy z instytucją pożyczkową. Przy tym kolejne zobowiązania będą wiązały się z ponoszeniem standardowych kosztów, ujętych w ofercie wybranej firmy. Pożyczka 0% wiąże się przy tym z pewnymi ograniczeniami. W większości przypadków dotyczy niezbyt wygórowanych kwot (w ten sposób można uzyskać maksymalnie ok. 1000-1500 zł), a sama pożyczka przybiera formę chwilówki, jest więc spłacana w ramach jednorazowej płatności w ciągu maksymalnie 30-60 dni. Jeżeli konsument nie dokona spłaty na określonych zasadach, będzie jednak musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami i koniecznością regulowania oprocentowanych rat.
Zakupy na raty 0 procent cieszą się sporą popularnością. Nic w tym dziwnego: umożliwiają rozkładanie większych wydatków na wiele płatności bez konieczności regulowania dodatkowych opłat z tego tytułu. Koniec końców klient zapłaci więc dokładnie tyle, ile wynosi cena bezpłatnego produktu. Z drugiej strony, przyglądając się bliżej propozycji, czasami okazuje się, że raty 0 procent nie zawsze pozbawione są faktycznych kosztów. Przed podpisaniem umowy należy więc dokładnie przeanalizować widniejące w niej zapisy. Dodatkowym wydatkiem z tytułu pożyczki 0 procent może być chociażby ubezpieczenie, które często oferują współpracujące z udzielającymi kredytowania bankami instytucje. Poza tym ratom 0 procent często towarzyszy również wydanie karty kredytowej, która może być wymaganym elementem procedury. W takim przypadku należy zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie plastiku również może wiązać się z pewnymi kosztami – zarówno wynikającymi z korzystania z przyznanego limitu, jak i np. prowadzenia karty.
Pożyczki 0 procent należą do rzadkości i nie zawsze umożliwiają uzyskanie wsparcia w takiej wysokości i na takich zasadach, jakich oczekiwałby pożyczkobiorca. Nie oznacza to jednak, że znalezienie atrakcyjnego kredytu lub pożyczki jest niemożliwe lub trudne. Warto posłużyć się rankingiem kredytów gotówkowych i rankingiem pożyczek, aby znaleźć najlepszą, a więc najtańszą ofertę. Pozwoli to także na bardziej szczegółowe zdefiniowanie swoich oczekiwań, uwzględniając również m.in. zakładany okres spłaty czy rodzaj rat. Cała procedura uzyskania kredytu lub pożyczki nie musi być przy tym długa i skomplikowana, a zasadniczo wszystkie formalności uda się załatwić bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem Internetu.
Komentarze (0)