Kredyt na wesele – jak znaleźć najlepszy kredyt na wesele?

Kredyt na wesele – jak znaleźć najlepszy kredyt na wesele?

12.04.2021 (15:46) Paweł Łaniewski Komentuj teraz!

Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenia, które wymagają szczególnej oprawy. To przekłada się natomiast zwykle na duże wydatki. Niekonieczne muszą okazać się wyzwaniem dla domowego budżetu. Kredyt na wesele okaże się doskonałym wsparciem.

Organizacja wesela i ślubu jest bardzo wymagająca. To z jednej strony olbrzymie wyzwanie logistyczne, z drugiej również finansowe. Szukanie oszczędności za wszelką cenę może natomiast kompletnie zniszczyć to niepowtarzalne wydarzenie. Po prostu nie warto rezygnować ze swoich planów, tym bardziej że istnieją skuteczne metody na sfinansowanie ślubu i wesela, które nie będą znacznym obciążeniem dla budżety nowożeńców. Kredyt na wesele – choć jest owiany wieloma mitami – może być bardzo korzystnym i tanim rozwiązaniem. Pozwoli przy tym na organizację wymarzonego ślubu i wesela. Przekonaj się, czy warto brać kredyt gotówkowy z myślą o weselu, jakie są warunki oraz alternatywy.

Kredyt na wesele: co przygotowały banki?

Kredyt na wesele najczęściej przybiera formę kredytu gotówkowego. To wyjątkowy produkt, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, jest wypłacany kredytobiorcy bezpośrednio w gotówce (w dzisiejszych czasach najczęściej trafia na wskazany we wniosku kredytowym numer rachunku). Bank nie ma przy tym żadnego wpływu na to, co klient zrobi ze środkami. Kredyty gotówkowe mogą być przeznaczony na realizację dowolnego celu niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należą przy tym do gramy kredytów konsumenckich, których udzielanie reguluje ustawa o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nią maksymalna kwota pożyczki może wynieść aż 255 550 zł. Z tego względu kredyt gotówkowy to idealny kredyt na wesele. Pozwala sfinansować zróżnicowane – zarówno mniejsze, jak i większe wydatki – bank nie będzie przy tym wpływał na to, w jaki sposób zostaną spożytkowane.

Na co można przeznaczyć kredyt na ślub i wesele?

Kredyt na wesele pozwoli na pokrycie zróżnicowanych kosztów, z jakimi wiąże się wesele i ślub. Należą do nich m.in.:

 • koszty ślubu,
 • wynajem sali,
 • suknia ślubna panny młodej i garnitur pana młodego,
 • menu, napoje,
 • koszt zakwaterowania gości weselnych, transportu,
 • zaproszenia dla gości weselnych,
 • oprawa muzyczna imprezy,
 • wynagrodzenie fotografa, kamerzysty,
 • koszt dodatkowych atrakcji,
 • inne wydatki pary młodej,
 • wydatki związane z podróżą poślubną.

To, ile kosztuje wesele, zależy od indywidualnych czynników. Mała, kameralna impreza może zamknąć się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych, jednak duże wystawne przyjęcie będzie zdecydowanie wyższym wydatkiem, sięgającym nawet kilkuset tysięcy złotych. Całkowity koszt może być wobec tego bardzo zróżnicowany. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego kredytu na wesele warto wobec tego zorientować się, jakie będą realne potrzeby i ile kosztować będzie ślub i wesele.

Jak znaleźć najlepszy kredyt na wesele?

Oferty kredytów gotówkowych są bardzo rozbudowane. To jeden z najpopularniejszych produktów i niemal każdy bank ma w swoim portfolio przynajmniej kilka rozwiązań tego typu. Różnią się pomiędzy sobą zarówno tym, jak kształtuje się całkowity koszt pożyczki, jak i szczegółowymi warunkami dotyczącymi spłaty. Z perspektywy klienta oczywiście wyjątkową rolę odgrywają wydatki. Im mniej dodatkowych kosztów, tym mniejsze koszty kredytu, co przekłada się pośrednio również na koszty wesela. Warto posłużyć się rankingiem kredytów gotówkowych, który pozwoli na określenie realnych kosztów zarówno całego zobowiązania, jak i wysokości miesięcznej raty. RRSO jest przy tym czynnikiem, który umożliwi szybkie porównanie ofert i wybór tej, która będzie najkorzystniejsza z perspektywy pary młodej.

Kredyt na ślub: przygotowania

Nie tylko ślub i wesele to wydarzenia, do których należy się wyjątkowo przygotować. Dokładnie trzeba przemyśleć również wzięcie kredytu gotówkowego. Para młoda w natłoku ślubnych przygotowań nie musi jednak poświęcać temu zagadnieniu zbyt wiele czasu. Wszystko, co potrzebne, znajdzie w Internecie. Warto rozważyć kilka najważniejszych kwestii;

 • Ile kosztuje wesele? Oczywiście im wyższa kwota, tym wyższy kredyt na wesele może być potrzebny.
 • Jakie środki własne przeznaczycie na ślub i wesele? Warto rozważyć, jakie środki z własnego budżetu będą mogły być przeznaczone na wesele. Wpłynie to rzecz jasna na to, jak wysoki kredyt na ślub będzie niezbędny.
 • Jaka kwota pożyczki będzie niezbędna? Oczywiście im niższy kredyt gotówkowy, tym niższe koszty, z jakimi będzie się wiązał.
 • Kiedy chcielibyście spłacić kredyt? Im krótszy okres spłaty, tym niższe sumaryczne koszty, z drugiej strony także wyższe raty trzeba będzie regulować.
 • Jak prezentuje się historia kredytowa i zdolność kredytowa przyszłych nowożeńców? Bank przed udzieleniem kredytu na ślub będzie chciał z pewnością przyjrzeć się zdolności kredytowej oraz historii kredytowej kredytobiorców. Należy więc upewnić się, czy będzie można wziąć kredyt.
 • Określenie warunków spłaty kredytu: należy zdecydować, jak będą szczegółowo prezentować warunki spłaty kredytu, takie jak okres spłaty i typ oprocentowania. Wziąć pod uwagę należy również dodatkową ofertę banku, która może obejmować m.in. ubezpieczenia czy inne produkty oferowane przez instytucję (takie jak np. konta osobiste).

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu

Kredyt na ślub to wyjątkowy produkt. Bardzo często przyszli małżonkowie zakładają przy tym, że pożyczka na wesele zostanie spłacona z funduszy, które uda się uzyskać w ramach prezentów ślubnych, co pozwoli z nawiązką pokryć koszty wesela. Oczywiście okres spłaty wykazany w umowie można znacząco skrócić, a prawo umożliwia również wcześniejszą całkowitą spłatę kredytu gotówkowego. Umożliwi to także otrzymanie częściowego zwrotu poniesionych do tej pory kosztów, np. z tytułu prowizji bankowej. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób jest to uregulowane w umowie kredytowej, ponieważ niekiedy może się to wiązać z koniecznością zapłaty oddzielnej prowizji.

Pożyczka na wesele: alternatywa dla kredytu

Kredyt udzielany przez banki oferuje atrakcyjne warunki finansowe, jednak nie jest dostępny dla wszystkich klientów. Instytucja może wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym również dotychczasową historię kredytową kredytobiorców. Z pewnością obliczy także ich zdolność kredytową. Jeżeli ta nie będzie wystarczająca do spłaty zobowiązania, uzyskanie kredytu na ślub nie będzie możliwe. Alternatywą jest pożyczka na wesele. Pożyczki ratalne są udzielane przez wiele firm prywatnych, tak zwanych parabanków. Również można przeznaczy je na dowolny cel, wobec czego stają się dobrym sposobem na sfinansowanie wesela. Przekłada się to jednak w większości przypadków na RRSO, czyli rzeczywiste roczne koszty ponoszone w skali roku. Zazwyczaj firmy pożyczkowe proponują zdecydowanie droższe pożyczki. Warto pomyśleć o nich w sytuacji, w której uzyskanie kredytu w banku nie jest możliwe.

Czy warto brać kredyt na wesele? Plusy i minusy

Organizacja wesela i ślubu to olbrzymi wydatek, który sięga nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. W związku z tym kredyt na ślub staje się często najlepszym sposobem na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. W tym charakterze najczęściej rozumie się kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel. Wbrew pozorom nie musi być dużym wydatkiem. Należy jednak odpowiedzialnie określić okres spłaty, sumę kredyty oraz inne warunki, które mają istotny wpływ na koszt produktu. Przy okazji warto zadbać również o to, aby wcześniejsza spłata była bezpłatna lub tania: zwłaszcza w sytuacji, w której małżonkowie liczą na to, że kredyt zostanie spłacony za pośrednictwem środków uzyskanych np. w ramach prezentów ślubnych. Alternatywą dla kredytu pozostaje pożyczka na wesele udzielana przez firmy pożyczkowe. Na tego typu wsparcie może liczyć każda para, często pomija się przy tym etap badania historii oraz zdolności kredytowej. Przed podpisaniem umowy warto przejrzeć ofertę poszczególnych instytucji i wybrać produkt najlepiej dostosowany do indywidualnej sytuacji.

Komentarze (0)