Zaciąganie nowych zobowiązań w banku wiąże się przede wszystkim z koniecznością zapewnienia odpowiedniej zdolności kredytowej. Wiele osób zastanawia się przy tym, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt.
Trafiające każdego miesiąca na konto zarobki to oczywiście jeden z podstawowych czynników decydujących o możliwościach domowego budżety. Są one również podstawą oceny zdolności kredytowej, a więc kwoty, jaką bank będzie w stanie udzielić kredytobiorcy na określonych warunkach. W dużym uproszczeniu zasada jest prosta: im więcej zarabiasz, tym większymi środkami dysponujesz, a więc – przynajmniej teoretycznie – możesz radzić sobie również ze spłatą wyższego zadłużenia. Oczywiście w rzeczywistości zależność jest bardziej skomplikowana, a na zdolność kredytową mają także wpływ m.in. inne zadłużenia czy ponoszone wydatki. Warto jednak przekonać się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt. Przy okazji trzeba mieć jednak świadomość, że poszczególne instytucje w różny sposób podchodzą do tego zagadnienia, a aby dostać kredyt, trzeba także posiadać źródło dochodów, które będzie uznane przez bank.
Oczywiście każda osoba doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zróżnicowany jest rynek oferowanych przez banki kredytów. Te różnią się zarówno ze względu na cel, na jaki udzielane są środki, jak i kwoty, olbrzymią rolę odgrywa również okres spłaty. Zdolność kredytowa wymagana do zaciągnięcia kredytu gotówkowego na niższą kwotę i krótki okres spłaty będzie zdecydowanie niższa od tej, którą powinien posiadać klient banku zainteresowany ofertą kredytów hipotecznych. Szanse na otrzymanie środków zależą przy tym również od źródła osiąganych dochodów oraz ich stabilności. Jednak o ile kredyty gotówkowe udzielane są na bardziej liberalnych warunkach, zakup mieszkania przy wsparciu kredytu hipotecznego będzie zdecydowanie bardziej wymagający. Zarobki są przy tym wyłącznie jednym z wielu czynników określających zdolność kredytową konsumenta. Warto spojrzeć na cały proces szerzej i dowiedzieć się, jak w łatwy sposób zwiększyć swoją wiarygodność w oczach banku.
Jak widać, w każdym przypadku pod uwagę należy brać nie tylko zarobki i czynniki powiązane z sytuacją materialną klienta, ale również szczegóły konkretnego zobowiązania. Bankowi analitycy zwrócą uwagę przede wszystkim na to, jak będzie prezentować się:
Kredyt gotówkowy to nie bez przyczyny jedno z najchętniej zaciąganych zobowiązań. Umożliwia łatwe i szybkie pozyskanie środków na dowolny cel niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sam kredyt gotówkowy, należący do gamy kredytów konsumenckich, jest jednak bardzo zróżnicowany. Umożliwia pozyskanie zarówno stosunkowo niskich środków na krótki okres spłaty, jak i zdecydowanie większego finansowania. To, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt, zależy więc przede wszystkim od tego, na jaką kwotę będzie opiewał. Banki stosują przy tym różne wzory na zdolność kredytową. W dużym uproszczeniu zależy ona jednak od tego, jakimi „wolnymi” środkami dysponuje kredytobiorca. To, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy, może prezentować się więc w następujący sposób.
W obliczeniach przyjmujemy, że kredyt wiąże się ze stałym oprocentowaniem w wysokości 10%. Okres spłaty wynosi natomiast 48 miesięcy:
Oczywiście kredyt hipoteczny wiąże się z innymi warunkami. Przede wszystkim kredytobiorca może liczyć na zdecydowanie niższe koszty zobowiązania. Zdolność kredytowa wymagana do zaciągnięcia zobowiązania powinna być wobec tego wysoka, jednak z drugiej strony możliwe staje się uzyskanie zdecydowanie większych kwot i dłuższych okresów spłaty. Sama procedura jest przy tym bardziej skomplikowana, wobec czego należy przygotować się do całego procesu i spełnić wiele warunków banku.
Przykładowy klient chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na okres 30 lat. Oprocentowanie to natomiast 3,5%.
Wysokość zarobków to nie jedyny czynnik wpływający na zdolność kredytową potencjalnego klienta banku. Należy mieć świadomość, że nawet stosunkowo wysokie wpływy nie zawsze zapewnią otrzymanie finansowania. Wynika to ze złożoności procedury, jaką jest ocena zdolności kredytowej. Procedury różnią się przy tym w zależności od banku i jego polityki w tym zakresie. Lista najważniejszych czynników jest jednak zbliżona. Warto więc zwrócić na nie uwagę jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt:
Otrzymanie kredytu będzie uzależnione od spełnienia warunków banku. Te regulują jednak nie tylko wysokość zarobków, ale również źródło dochodu oraz relację z pracodawcą. Banki najchętniej udzielają większych zobowiązań osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Szczególnie premiowane są przy tym umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ są najlepszą gwarancją stałości zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że kredytu nie uzyskają osoby zatrudnione na czas określony lub na podstawie umów cywilnoprawnych. W ich przypadku zarobki mogą być jednak przeliczone po mniej korzystnych stawkach. Jak widać, nie zawsze trzeba zarabiać dużo, aby móc liczyć na kredyt. Warto przy tym poznać ofertę konkretnej instytucji, aby przekonać się, co może zaproponować.
Komentarze (0)