Co załatwisz w banku online? Ranking mobilnych aplikacji bankowych

Co załatwisz w banku online? Ranking mobilnych aplikacji bankowych

14.06.2022 (14:09) Andrzej Zalewski Komentuj teraz!

Rozwój technologii mobilnych wpłynął na wiele obszarów naszego życia. Zmienił również sposób, w jaki korzystamy z usług finansowych. Aplikacje mobilne banków są coraz bardziej funkcjonalne i pozwalają na zdecydowanie więcej niż tylko korzystanie z podstawowych produktów oferowanych przez instytucje. Sprawdźmy, które z nich wyróżniają się na tle konkurencji.

Co to jest bankowość mobilna?

Młodsi klienci banków z pewnością nie uwierzą, że jeszcze na początku milenium dostęp do internetowych kont bankowych nie był wcale powszechny. Wręcz przeciwnie – dopiero powstawały pierwsze serwisy umożliwiające realizację podstawowych czynności, takich jak zlecanie przelewów czy zakładanie lokat. Na możliwość zaciągnięcia kredytu online trzeba było natomiast poczekać aż do 2010 roku. Jeszcze później możliwe stało się założenie konta w pełni przez Internet, bez konieczności przeprowadzania fizycznej autoryzacji.

Dziś rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Coraz częściej nie tylko w ogóle rezygnujemy z odwiedzin w oddziałach instytucji, ale nie korzystamy również z internetowych serwisów. Bankowość mobilna – opierająca się na dostępie na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety – skutecznie zastępuje nam inne rozwiązania. Nic w tym dziwnego: przede wszystkim jest na wyciągnięcie ręki, zapewnia wygodny dostęp do coraz bardziej rozbudowanej liczby funkcji i gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Jak wynika z raportu PRNews.pl za IV kwartał 2021 roku – łączna liczba użytkowników bankowości mobilnej wynosi ponad 20 mln. Połowa z nich to tak zwani użytkownicy mobile only, a więc korzystający z usług banków jedynie za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Ranking aplikacji mobilnych – jaka jest najlepsza aplikacja mobilna banku?

W rankingu aplikacji mobilnych przyjrzeliśmy się rozwiązaniom dostarczanym przez aktywne na polskim rynku banki. To także ważna kwestia przemawiająca za wyborem konkretnej instytucji. W końcu każdy z nas chce wygodnie korzystać z jak najbardziej rozbudowanych funkcji i robić to za pomocą smartfona. Oczywiście niezwykle ważną rolę odgrywają również względy bezpieczeństwa. Warto zwracać szczególną uwagę na metody zabezpieczeń wykorzystywane przez narzędzia.

1.     IKO – aplikacja PKO BP

Największy polski bank może poszczycić się największą liczbą użytkowników aplikacji mobilnej. Jest również zdecydowanym liderem pod względem klientów, którzy korzystają wyłącznie z bankowości mobilnej: jest ich 2 753 800. Na tak dużą popularność z pewnością wpływa jakość aplikacji IKO. W naszym rankingu to najlepsza aplikacja mobilna banku. Dlaczego?

Metody zabezpieczeń

Bankowość mobilna w PKO daje dostęp do nowoczesnych zabezpieczeń biometrycznych (o ile oczywiście pozwala na to konkretne urządzenie). Użytkownicy smartfonów z systemem iOS mogą więc logować się, korzystając z Face ID. Do dyspozycji pozostaje także odcisk palca lub kod PIN.

Podstawowe funkcje

IKO daje szeroki dostęp do najważniejszych narzędzi z punktu widzenia każdego klienta banku. Można wygodnie zlecać przelewy (zarówno zwykłe, jak i natychmiastowe, podatkowe czy walutowe), korzystać z pełni potencjału kodów BLIK czy autoryzować transakcje dokonywane na innych urządzeniach (np. transakcje internetowe). Co ważne: IKO umożliwia również edycję zleceń stałych, co nie zawsze jest standardem w przypadku aplikacji mobilnych.

Zarządzanie kartami

Bankowość mobilna PKO daje również szeroki dostęp do zarządzania posiadanymi kartami płatniczymi. Użytkownicy mogą zmieniać limity, wnioskować o nowe karty, zastrzegać je, blokować czasowo i zmieniać numer PIN. Wbrew pozorom nie wszystkie aplikacje mobilne dają tak duże możliwości.

Dodatkowe możliwości

IKO to przede wszystkim niezwykle rozbudowane i wszechstronne narzędzie, które sprawdzi się w wielu scenariuszach. W aplikacji możesz m.in. utworzyć konto walutowe, a następnie zasilić je, kupując waluty w wirtualnym kantorze banku PKO. Inwestorzy mogą skorzystać z Inwestomatu – specjalnego modułu pozwalającego na powiązanie IKO z kontem maklerskim i innymi produktami. Osoby, które korzystają z oferty IKE/IKZE PKO BP, mogą także zyskać podgląd do stanu rachunku bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej. Oszczędzanie wspierają natomiast inteligentne skarbonki.

Ponadto bankowość mobilna PKO przyda się np. podczas opłacania parkingu, przejazdu przez płatną autostradę czy korzystania z komunikacji publicznej. Bez trudu za pośrednictwem aplikacji kupisz także karty podarunkowe czy doładujesz telefon.

2.     Aplikacja mobilna ING – moje ING mobile

Bank ING to kolejna instytucja, która może pochwalić się znakomitą aplikacją mobilną i olbrzymią liczbą użytkowników, dla których to właśnie ona jest pierwszym wyborem. Łącznie mowa o ponad 1,5 mln klientów!

Metody zabezpieczeń

Podobnie jak w przypadku aplikacji mobilnej PKO, również moje ING mobile pozwala na skorzystanie z biometrii, w tym Face ID oraz odcisku palca. Alternatywą pozostaje natomiast kod PIN.

Podstawowe funkcje

Właściciele kont w ING bez trudu zlecą przelew (w tym również podatkowy czy natychmiastowy), a także skorzystają z systemu BLIK. Mogą również zweryfikować stan konta bez logowania.

Zarządzanie kartami

Z poziomu aplikacji mobilnej banku ING można zarządzać swoimi kartami płatniczymi. Użytkownik zmieni limity, zawnioskuje o nowe plastiki, zastrzeże kartę lub czasowo ją zablokuje, a także ustawi powiadomienia informujące o dokonanych transakcjach.

Dodatkowe możliwości

Osoby dysponujące kontem w ING bez trudu załatwią wiele spraw bez konieczności opuszczania aplikacji swojego banku. Do ich dyspozycji pozostaje między innymi usługa opłacania przejazdów na autostradach czy parkingu. Aplikacja daje również dostęp do usług administracji publicznej. Użytkownicy mogą także podglądać rachunki prowadzone w innych instytucjach.

3.     Aplikacja mobilna mBanku

Pierwszy polski bank internetowy był zawsze liderem innowacji. Dotyczy to również stworzonej przez niego aplikacji mobilnej. W naszym rankingu zamyka ona podium najlepszych aplikacji mobilnych banków.

Metody zabezpieczeń

Poza wykorzystywanymi przez konkurencję zabezpieczeniami, takimi jak odcisk palca i Face ID, mBank proponuje również dodatkowe zabezpieczenie biometryczne – skan siatkówki oka.

Podstawowe funkcje

Użytkownicy aplikacji mobilnej mBanku bez trudu zlecą przelewy i skorzystają z BLIK-a. Wyślą również do znajomych prośbę o przelew na telefon. Aplikacja przyda się także w autoryzacji mobilnej transakcji.


Zarządzanie kartami

Z poziomu aplikacji mobilnej mBanku możliwe jest zarówno zmienianie limitów kart, jak i ich zastrzeganie lub czasowe blokowanie. Klienci banku mogą także ustawiać powiadomienia o transakcjach.

Dodatkowe możliwości

mBank daje szeroki dostęp do narzędzi wspierających oszczędzanie. Z poziomu aplikacji można również zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym. Niestety – w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej aplikacji – właściciele kont w mBanku nie będą mogli np. zapłacić za przejazd autostradą lub parking.

4.     Aplikacja banku Millennium

Bank Millennium to trzeci spośród polskich banków pod względem liczby klientów wybierających wyłącznie rozwiązania mobilne. Jest ich już 13 mln. Do ich dyspozycji pozostaje nowoczesna aplikacja, która daje dostęp do najważniejszych metod bezpieczeństwa, takich jak odcisk palca, Face ID czy PIN. Z poziomu aplikacji użytkownicy mogą również ustawić płatność HCE umożliwiającą dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem (niestety z kart Millennium nie można skorzystać w ramach portfela Google Pay!). Możliwe będzie również opłacenie parkingu czy przejazdów komunikacją miejską, a także powiązanie konta z rachunkami prowadzonymi w innych bankach. Niestety klienci Millennium nie będą mogli skorzystać z wirtualnego kantoru, który przydaje się chociażby w trakcie wyjazdów zagranicznych czy chęci odkładania środków w innej walucie.

5.     Bankowość mobilna Getin Bank

Getin Bank proponuje swoim klientom dodatkowy sposób logowania – oprócz Face ID, odcisku palca i kodu PIN mogą stosować również wzór. Oczywiście aplikacja pozwala także na zlecanie przelewów, korzystanie z innych produktów banku, a także płatności BLIK. Bankowość mobilna Getin banku może również służyć do kompleksowego zarządzania kartami. Przyda się także w innych okolicznościach, np. możliwe za jej pośrednictwem jest wykupienie dodatkowych produktów ubezpieczeniowych. W Getin mobile można również przechowywać swoje paragony.

6.     Aplikacja Alior Banku

Podobne funkcje klientom oferuje również Alior Bank. Za pośrednictwem aplikacji można m.in. otworzyć konto, autoryzując tę czynność poprzez selfie, kupować bilety komunikacyjne i opłacać parking, a także dokonywać płatności za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Oprócz tego – co jest szczególnym rozwiązaniem – aplikacja mobilna Aliora pozwala na generowanie raportów BIK i ustawianie alertów. Niestety, problemem zgłaszanym przez wielu użytkowników są błędy, które czasami utrudniają korzystanie z bankowości mobilnej banku.

Komentarze (0)