Podejmowanie odpowiedzialnych decyzji nie jest możliwe bez posiadania wiedzy. W szczególny sposób dotyczy to świata finansów. Niestety w tym przypadku błędy mogą okazać się wyjątkowo kosztowne. Dobra informacja jest jednak taka, że za fachową wiedzę nie zawsze trzeba płacić. Wiele wartościowych informacji można także zdobyć, śledząc branżowe blogi. Dzięki temu rankingowi dowiesz się, jakie serwisy warto zacząć subskrybować.
Choć ekonomia to bardzo rozbudowana i złożona nauka, każdy z nas jest w stanie opanować podstawy niezbędne do świadomego podejmowania decyzji i zabezpieczenia swojej finansowej przyszłości. Najlepsze blogi finansowe będą w stanie zaprezentować skomplikowane zagadnienia w zrozumiały sposób. Z pewnością staną się również źródłem inspiracji motywujących do inwestowania i efektywnego oszczędzania. W każdym przypadku pamiętaj jednak, że to Ty jesteś odpowiedzialny za kształtowanie swojego budżetu, a nikt nie zna w stu procentach pewnej recepty na finansowe powodzenie.
Edukacja ekonomiczna w Polsce z pewnością cierpi na olbrzymie braki. To nie tylko zdanie wielu ekspertów, ale również smutna konstatacja samych Polaków. Według badania Narodowego Banku Polskiego „Badanie świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków” jedynie 8% respondentów uważa, że ich wiedza ekonomiczna jest raczej duża. Jednocześnie nikt nie stwierdził, że dysponuje bardzo wysoką wiedzą! W rzeczywistości jest nieco lepiej: przeciętny uczestnik badania udzielił poprawnych odpowiedzi na 24 z 41 zadanych pytań. 33 lub więcej poprawnych odpowiedzi udzieliło natomiast zaledwie 7% badanych.
Bez wątpienia jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo niski poziom nauczania przedmiotów związanych z ekonomią i deficyt zajęć tego typu w programach nauczania. Wobec tego często to właśnie blogi finansowe i specjalistyczne serwisy przychodzą z pomocą w budowaniu świadomości ekonomicznej Polaków.
Poniżej znajdziesz najpopularniejsze i najciekawsze blogi finansowe. Ranking uwzględnia przy tym różne typy treści – interesujące zarówno z punktu widzenia początkujących inwestorów, osób, które szukają inspiracji do oszczędzania, jak i czytelników poszukujących sprawdzonej ekonomicznej wiedzy.
Michał Szafrański to już legenda nie tylko blogosfery, ale również świata finansów. Jego blog Jak oszczędzać pieniądze to zdecydowanie najpopularniejszy blog finansowy w polskim Internecie. Autor, choć nie posiada wykształcenia ekonomicznego, udowodnił na własnym przykładzie, jak można odnieść finansowy sukces. Jest także autorem poczytnych książek, w tym przede wszystkim bestselleru Finansowy ninja (jego wydanie w formie selfpublishingu również okazało się olbrzymim sukcesem, także finansowym).
Jak oszczędzać pieniądze to bardzo różnorodny blog, który skupia się między innymi na efektywnym oszczędzaniu, inwestycjach, ale również inteligentnym i świadomym życiu. Dzięki temu każdy znajdzie tam coś dla siebie. Sporo cennych rad adresowanych jest również do blogerów i autorów planujących wydanie własnej książki.
Autorem bloga Finanse bardzo osobiste jest Marcin Iwuć. Jak sam twierdzi, jego celem jest wyposażenie 15 milionów Polaków w wiedzę i narzędzia umożliwiające im prowadzenie świadomego i bezpiecznego życia. Jest idealną osobą do realizacji tego zadania: to niedoszły lekarz, który ostatecznie został ekonomistą i przez wiele lat z sukcesem pracował w świecie finansów. Przede wszystkim samodzielnie jednak uporał się ze swoimi kredytami i po tych doświadczeniach postanowił uczyć innych, jak zyskać finansową samodzielność.
Finanse bardzo osobiste to nie tylko blog o finansach. To także olbrzymi projekt, w którego skład wchodzą między innymi cykliczne podcasty, w których często biorą udział zaproszeni eksperci.
Marcin Iwuć jest również autorem bestsellerów. Najnowszy z nich – Finansowa Forteca – to prawdziwe vademecum świadomego finansowego życia. Autor uczy w nim, jak zapanować nad swoim budżetem i zacząć inwestować. To pozycja obowiązkowa niezależnie od tego, ile wolnych środków masz w portfelu. Jak przekonuje Iwuć, każdego stać na mnożenie swojego kapitału!
Jednym z najbardziej popularnych polskich blogów finansowych jest serwis Subiektywnie o finansach założony przez doświadczonego dziennikarza ekonomicznego Macieja Samcika. Obecnie projekt jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Współtworzy go wielu autorów, a na jego łamach można znaleźć rozbudowane treści – od rad dotyczących zarządzania finansami osobistymi po wiadomości ze świata wielkich finansów i gospodarki.
Czytelnicy bloga mogą również liczyć na wsparcie dziennikarzy. Maciej Samcik wielokrotnie udowadniał, że niezwykle skutecznie staje w obronie pokrzywdzonych konsumentów i potrafi walczyć o ich interesy.
Kasia Iwanoska z bloga Finanse od kuchni to strateg biznesu, która dzieli się ze swoimi czytelnikami przepisami na osiągnięcie finansowego sukcesu i niezależności. W tym celu nie tylko tworzy bloga, ale również nagrywa – z udziałem interesujących ekspertów – podcast. Do dyspozycji czytelników pozostają poza tym przydatne narzędzia, takie jak kalkulatory ułatwiające zarządzanie budżetem. Poza treściami o charakterze finansowym i biznesowym w serwisie można znaleźć również sporo treści motywujących do działania i zmiany swoich przyzwyczajeń.
To znakomite miejsce dla osób, które chcą nauczyć się nowych rzeczy, znaleźć motywację do działania i podejść odpowiedzialnie do swojego finansowego życia. Na blogu uda się znaleźć sporo interesujących treści dla osób, które chcą oszczędzać lub inwestować środki, a także zwiększyć osiągane dochody.
Inwestomat to projekt prowadzony przez Mateusza Samołyka – na co dzień specjalisty IT zarządzającego dużymi projektami rozwoju oprogramowania. Z perspektywy czytelników bloga kluczowe okażą się jednak przede wszystkim cele, jakie przed sobą stawia: przed ukończeniem 40 roku życia planuje osiągnąć pełną finansową niezależność. W tym celu od 2013 roku wszystkie oszczędzone środki (czyli aż 70% miesięcznych dochodów!) inwestuje na giełdzie. Zarządza kilkoma portfelami inwestycyjnymi, wobec czego ma olbrzymie doświadczenie, bezcenne z punktu widzenia każdej osoby, która chciałaby zmierzać jego śladem.
Wśród blogów finansowych to jeden z najlepszych projektów poświęconych inwestycjom. Autor dzieli się nie tylko swoją wiedzą, ale również – co szczególnie interesujące – analizuje praktyczne przypadki. W Inwestomacie uda się znaleźć mnóstwo informacji dotyczących konkretnych strategii i produktów. W jednym miejscu Mateusz Samołyk zebrał także kompleksowe vademecum niezbędne do rozpoczęcia samodzielnej przygody z inwestycjami. To znakomite miejsce dla osób zainteresowanych inwestycjami w akcje, REIT-y, obligacje i ETF-y.
Nie tylko blogi finansowe: inne miejsca warte uwagi
Najpopularniejsze blogi finansowe są w stanie dostarczyć mnóstwo interesujących informacji. Oczywiście na nich nie kończy się jednak finansowa część polskiego Internetu. Warto zaglądać również w inne miejsca gromadzące rozbudowane informacje na temat świata ekonomii, finansów i gospodarki. Wśród portali tego typu na szczególną uwagę zasługuje Bankier.pl. Serwis istnieje od 2000 roku i dostarcza sprawdzonych informacji dotyczących między innymi inwestycji, biznesu i gospodarki. To także olbrzymie źródło wiedzy dla inwestorów zainteresowanych nie tylko polskim, ale również międzynarodowymi rynkami. Wokół serwisu zbudowała się silna społeczność skupiona wokół forum, która chętnie dzieli się radami dotyczącymi między innymi strategii inwestycyjnych.
Innym portalem tego typu jest Money.pl, który również rozpoczął działalność w 2000 roku. To jeden z największych polskich serwisów gromadzących informacje na temat świata finansów, biznesu, ekonomii i prawa. Inwestorzy znajdą w nim także sporo informacji na temat aktualnych notowań i kondycji rynków.
Komentarze (0)