Czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z innego banku?

Czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z innego banku?

28.07.2023 (10:23) Katarzyna Zuba Komentuj teraz!

Konto oszczędnościowe służy do bieżącego odkładania nadwyżek finansowych i dlatego zazwyczaj jest powiązane z kontem osobistym. Dzięki temu można swobodnie przenosić środki z jednego rachunku na drugi w ramach przelewów wewnętrznych. A czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z innego banku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Wątpliwości, czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z innego banku, ma wiele osób, ponieważ wcale nie jest to takie oczywiste. Wynikają one głównie ze specyfiki takiego rachunku, który działa na nieco innych zasadach niż standardowe konto osobiste. Warto więc na początku wyjaśnić te różnice.

Konto osobiste to inaczej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), który zgodnie z nazwą służy zarówno do gromadzenia pieniędzy, jak i do ich wykorzystywania do różnych rozliczeń np. do realizowania przelewów, czy wykonywania płatności kartą do rachunku.

Z kolei konto oszczędnościowe ma przede wszystkim tę pierwszą funkcję, a więc co do zasady powinno służyć wyłącznie do odkładania nadwyżek finansowych i ich pomnażania dzięki oprocentowaniu. W przeciwieństwie do lokaty taki rachunek oszczędnościowy jest jednak bardziej elastyczny, ponieważ umożliwia:

  • odkładanie środków w dowolnym momencie – w praktyce możesz na niego wpłacać różne sumy pieniędzy i robić to np. codziennie, co tydzień, raz w miesiącu lub kiedy Ci się przypomni,
  • swobodne wypłacanie środków bez utraty prawa do odsetek – przy lokacie nie jest to możliwe, ponieważ odsetki od niej należą się dopiero po określonym z góry terminie.

Istotną cechą konta oszczędnościowego jest także wspomniane wyżej oprocentowanie, dzięki któremu można pomnażać odkładany kapitał. Standardowo nie jest ono wysokie (zazwyczaj wynosi 1-2%), ale jest, czego nie można powiedzieć o koncie osobistym.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak działa lokata.

Jak można zarządzać środkami w ramach konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe jest nieco podobne do konta osobistego, ponieważ zapewnia możliwość wpłacania i wypłacania pieniędzy z rachunku. Jak się jednak okazuje, można w jego ramach wykonywać głównie następujące operacje:

  • wpłacać i wypłacać środki gotówką w kasie banku,
  • wykonywać i przyjmować przelewy.

Tylko w niektórych bankach możesz oprócz tego w koncie oszczędnościowym korzystać ze zleceń stałych oraz poleceń zapłaty. To nie wszystko, ponieważ dopuszczalne operacje także są często dość mocno ograniczane.

Ograniczenia w funkcjonalności konta oszczędnościowego

Najczęściej banki narzucają ograniczenia dotyczące wypłaty środków z konta oszczędnościowego. Zazwyczaj mają one postać limitu bezpłatnych wypłat/ przelewów w miesiącu, co ma na celu powstrzymać nas przed nadmiernym nadwyrężaniem zgromadzonych oszczędności. W istocie więc takie ograniczenie ma nam też ułatwić odłożenie jak największego kapitału.

Niektóre banki idą pod tym kątem o krok dalej, bo zezwalają na przelewy z konta oszczędnościowego wyłącznie na własne konto osobiste. Chodzi o to, aby z takiego rachunku, służącego do gromadzenia kapitału, nie opłacać bezpośrednio np. czynszu czy rat kredytowych, ponieważ co do zasady do takich płatności służy ROR.

Dlaczego piszemy o takich ograniczeniach? Ponieważ w ich kontekście pytanie, czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z innego banku, wydaje się całkiem uzasadnione.

Czego nie zrobisz w ramach konta oszczędnościowego?

Choć funkcjonalność kont oszczędnościowych w poszczególnych bankach może się różnić, wspólnym mianownikiem wszystkich takich rachunków jest brak możliwości otrzymania do nich karty płatniczej. Nie można zatem środkami z takiego konta płacić za zakupy w sklepach, ani tym bardziej wypłacać ich z bankomatów. I w tym przypadku ma to sens, ponieważ taki rachunek ma służyć do gromadzenia pieniędzy, a nie ich wydawania.

Od powyższej zasady jest jednak pewien wyjątek. Niektóre banki oferują bowiem możliwość wypłacania gotówki z bankomatów z konta oszczędnościowego za pomocą BLIK.

Czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z innego banku?

Czas wyjaśnić najważniejszą kwestię, a więc czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z innego banku? Jak najbardziej można, co potwierdziliśmy w kilku największych bankach. Nie jest więc tak, że rachunek oszczędnościowy można zasilać środkami wyłącznie ze swojego konta osobistego prowadzonego w tym samym banku. Przelewy na konto oszczędnościowe możesz bowiem realizować także ze swoich rachunków prowadzonych w innych instytucjach.

Co więcej, niektóre banki zezwalają też na przelewy od innych osób, a więc Twoje konto oszczędnościowe mogą zasilić np. Twoi rodzice, czy też partner. Taką możliwość zapewniają jednak tylko wybrane instytucje m.in. ING Bank Śląski oraz Pekao. Z reguły bowiem banki preferują, aby klienci robili przelewy na konto oszczędnościowe głównie ze swoich rachunków.

Jak najlepiej wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe?

Najlepszym sposobem zasilania konta oszczędnościowego jest przelewanie na niego środków z konta osobistego. Możesz to robić różnymi metodami:

  • zlecając standardowe przelewy w bankowości elektronicznej – w tym przypadku sam decydujesz, kiedy i jaką kwotę przelać na rachunek oszczędnościowy;
  • ustawiając zlecenie stałe w koncie osobistym – dzięki temu bank będzie automatycznie przelewał na konto oszczędnościowe tę samą kwotę pieniędzy w wyznaczonych terminach;
  • włączając usługę automatycznego oszczędzania przy zakupach – jest ona dostępna m.in. ING Banku Śląskim, PKO BP, czy Credit Agricole i polega na tym, że przy każdej płatności kartą za zakupy pobierana jest dodatkowa kwota z konta osobistego i przelewana na rachunek oszczędnościowy.

Oczywiście, możesz też robić przelewy z innego banku na konto oszczędnościowe. Pamiętaj jednak, by sprawdzić wymagania banku w tym zakresie, ponieważ niektóre instytucje ograniczają taką możliwość wyłącznie do przelewów z własnych kont typu ROR.

Przelew na konto oszczędnościowe – podsumowanie

Już wiesz, że na konto oszczędnościowe można zrobić przelew z innego banku. Jest to jednak możliwe przede wszystkim z własnego rachunku, ponieważ co do zasady konto oszczędnościowe nie ma charakteru rozliczeniowego. Nie powinno zatem trafiać na niego np. wynagrodzenie od pracodawcy, czy też innego rodzaju dochody. Do tego służy bowiem konto osobiste.

Komentarze (0)